4rtweb

Jak reklamować firmę w Internecie?

W dzisiejszych czasach można śmiało powiedzieć, że jeśli firma nie istnieje w internecie, to nie istnieje wcale. Strona internetowa i profile firmowe w social mediach to podstawa dobrze prosperującego biznesu. Co więcej, taka forma reklamy jest odpowiednia również dla małych, początkujących firm, ponieważ nie wymaga dużych nakładów finansowych, w przeciwieństwie między innymi do kampanii reklamowej w telewizji. Jak więc reklamować firmę w internecie? Oto kilka sprawdzonych metod:

Strona internetowa z blogiem firmowym

Posiadanie własnej, profesjonalnej strony internetowej pozwala zadbać o zdobycie zaufania konsumentów. Natomiast jej treść – zwłaszcza treść bloga firmowego – umożliwia dbanie o pozytywny wizerunek marki. W parze z tematem strony firmowej idzie również pozycjonowanie. Aby witryna wyświetlała się użytkownikom wysoko w wynikach wyszukiwarki, musi być dobrze zoptymalizowana i atrakcyjna dla internautów. Google lubi wartościowe treści, dlatego na stronie warto publikować starannie przygotowane opisy kategorii, opisy produktów i usług oraz wartościowe wpisy blogowe. Jeśli roboty Googla zaindeksują witrynę na wysokiej pozycji w wyszukiwarce, będzie odwiedzać ją większa liczba użytkowników, a to przełoży się bezpośrednio na zyski firmy.

Reklama firmy za pomocą social mediów

Dzisiaj strony internetowe okazują się dla biznesu nieco mniej ważne niż sprawnie działający profil w mediach społecznościowych. Wynika to między innymi z faktu, że korzystanie z takich kanałów jak Facebook czy Instagram pozwala firmie pozostawać w stałym, bezpośrednim kontakcie z konsumentami. Social media dają przedsiębiorcom dostęp do milionów klientów z całego świata. Pozwalają też skutecznie zwiększać świadomość marki i dbać o jej wizerunek. Rola social mediów w biznesie jest tym większa, im młodsza jest grupa odbiorców firmy. 

Firmowy kanał na YouTube

Obok takich mediów społecznościowych, jak Twitter, Instagram czy Facebook, na uwagę zasługuje także  YouTube, który doskonale sprawdza się w roli narzędzia do prezentacji usług i produktów. Dlaczego? Po pierwsze, daje on firmom dostęp do ponad miliarda aktywnych internautów, czyli około jednej trzeciej wszystkich użytkowników internetu. Po drugie, przekazuje informacje w sposób najbardziej przystępny dla współczesnego klienta – za pomocą obrazu, ewentualnie obrazu i dźwięku. YouTube to nie tylko muzyka, ale także poradniki czy recenzje, w których da się lokować produkty oraz usługi. Jeden dobry filmik na YouTubie może pozwolić więc firmie pozyskać naprawdę ogromną liczbę nowych klientów.

Wizytówka w Google Moja Frima

Google Maps wyświetla użytkownikowi wyniki dostosowane do jego lokalizacji. Inne witryny wyświetlają się zatem internautom przebywającym w Warszawie, a inne osobom przebywającym na przykład w Poznaniu – mimo, że wpisują w wyszukiwarkę dokładnie takie same słowa. Oznacza to, że dodając lokalizację firmy do Google Maps przedsiębiorca zwiększa szanse na to, że trafi do niego klient, który ma realną możliwość skorzystania z danych usług czy zakupu danych towarów. Dodanie strony internetowej do Google Maps to w dzisiejszych czasach praktycznie obowiązek. Jeśli firma jeszcze nie widnieje w tej wyszukiwarce, należy dodać ją do map po założeniu konta w usłudze Google Moja Firma. 

Reklama za pomocą Google Ads

Kiedyś Google AdWords, dziś Google Ads, to płatna kampania reklamowa, która może obejmować między innymi banery czy linki ze zdjęciami produktowymi. Warto jest wypróbować ją przynajmniej raz, aby przekonać się, w jaki sposób firma może docierać do swoich potencjalnych klientów. Koszt jednej kampanii nie powinien nadwyrężyć skromnego budżetu startującego biznesu. Jednocześnie dostarczy mnóstwa informacji o tym, czego użytkownicy szukają w Internecie i jak często wpisują w wyszukiwarkę dane słowo kluczowe. Po przeprowadzeniu pierwszej kampanii firma dowie się, na które frazy kluczowe konkurencja jest duża, a na które mniejsza. W praktyce pozwoli to uniknąć strat na reklamę, która jest skazana na porażkę – na przykład w sytuacji, kiedy konkurentem firmy jest znana platforma sprzedażowa typu Allegro. 

Firmowa stopka w mailu 

Jeśli firma przesyła klientom maile, warto wykorzystać je w roli nienachalnej reklamy. Odpowiednio zaprojektowana stopka, czyli podpis każdej kolejnej wiadomości, może zachęcać użytkownika do wejścia na stronę czy zapisania się do newslettera. Co więcej, stopki te mogą się zmieniać. Warto informować w nich na przykład o organizowanym wydarzeniu, promocji, wyprzedaży czy konkursie. 

Zanim zaczniesz – jak przygotować się do reklamowania firmy w internecie?

Skuteczna reklama w internecie to reklama, która trafia do odpowiedniego klienta w odpowiednim czasie. Określenie grupy odbiorców produktu czy usługi to podstawa opracowania dobrej kampanii reklamowej. Specyfikacja grupy docelowej może opierać się na takich czynnikach jak płeć, wiek, lokalizacja, dochód, pełniony zawód, stan zdrowia i wiele więcej. Dlaczego prawidłowe określenie grupy docelowej klientów jest takie ważne? Między innymi ze względu na fakt, że:

  • pozwala maksymalnie zoptymalizować ofertę firmy pod kątem wymagań klientów,
  • daje dostęp do wiedzy na temat tego, jak można udoskonalać produkty i usługi pod kątem oczekiwań klientów,
  • dostarcza informacji o tym, w jaki sposób klienci wybierają produkty, czym się kierują przy zakupie oraz jakie mają priorytety.

Próbując trafić ze swoją ofertą do wszystkich użytkowników, firma naraża się na straty, ponieważ zdecydowana większość z nich – nawet jeśli trafi na stronę – nie sfinalizuje transakcji. Natomiast dokładne określenie grupy odbiorców oraz dostosowanie się do jej potrzeb i oczekiwań pozwala na skuteczną sprzedaż, a także na zdobycie lojalnych, stałych klientów.  

Dowiedź się jak reklamować firmę z branży:

Podobne wpisy