Jak reklamować warsztat samochodowy?
Posiadacze samochodów często szukają warsztatu naprawczego z polecenia. Nie oznacza to jednak, że firmy z tej branży nie mogą dotrzeć do klientów także za pomocą reklamy. Największe możliwości stwarza natomiast reklama w Internecie, na którą składa się przede wszystkim płatna kampania Google Ads czy pozycjonowanie strony internetowej warsztatu samochodowego. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czy reklama warsztatu samochodowego w sieci ma sens?
Na rynku panuje dzisiaj bardzo duża konkurencja wśród warsztatów samochodowych. Jest to jedna z tych branży, w których niezwykle istotne są opinie zadowolonych klientów. Warsztat może jednak zdobyć także klientów nowych, budując świadomość marki w Internecie. Dobrze zaplanowana kampania reklamowa pozwoli zadbać o to, by coraz więcej osób interesowało się ofertą firmy i chętniej wracało, by skorzystać z usług warsztatu. Od czego więc zacząć?
Pozycjonowanie strony internetowej warsztatu samochodowego
Aby strona internetowa warsztatu samochodowego generowała zyski, musi zajmować wysoką pozycję w wynikach wyszukiwarki Google. Taki jest właśnie cel pozycjonowania. Działanie te obejmują różne czynności, ale wszystkim powinny przyświecać dwie idee – tworzenie witryny przyjaznej użytkownikowi i stosowanie się do wytycznych White Hat SEO, czyli dobrych praktyk optymalizacji.
Jeśli strona warsztatu trafia do tak zwanego top 10, czyli na listę pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwania, świadczy to o jej wiarygodności i profesjonalizmie. Natomiast taki efekt można uzyskać między innymi poprzez stworzenie intuicyjnej i atrakcyjnej strony internetowej.
Pozycjonowanie witryny warsztatu samochodowego powinno być nakierowane na odbiorców lokalnych, przynajmniej na początku. Pozwala to uniknąć starcia z poważniejszą, ogólnokrajową konkurencją. Cały proces należy rozpocząć więc od przeanalizowania i dobrania odpowiednich słów kluczowych, na które strona będzie później pozycjonowana. Frazy te umieszcza się między innymi na stronie głównej, na podstronach czy na blogu firmowym. Na pozycję witryny w wynikach wyszukiwarki wpływają też różne kwestie techniczne, jak czas ładowania witryny czy jej dostosowanie do urządzeń mobilnych. Kluczowy może okazać się również tak zwany link building, czyli pozyskiwanie linków prowadzących do strony z innych witryn oraz stosowanie linkowania wewnętrznego, kierującego do podstron.
Warsztat samochodowy w Google Moja Firma
Kiedy poszukujemy warsztatu samochodowego, interesują nas przede wszystkim firmy działające w najbliższej okolicy. Łatwo więc domyślić się, że każdy warsztat powinien obowiązkowo znaleźć swoje miejsce na Mapach Google. Firma może dodać więc swoją wizytówkę w Google Moja Firma, a na takiej wizytówce umieścić między innymi opis oferty, cennik, zdjęcia z warsztatu czy opinie zadowolonych klientów. To te ostatnie będą miały największe znaczenie, dlatego osoby, które już skorzystały z oferty, warto na różne sposoby zachęcać do pozostawienia po sobie takich referencji w sieci.
Warsztat samochodowy a social media
Social media – takie jak Facebook, Instagram czy Twitter – dają firmom dostęp do milionów potencjalnych klientów, czyli do wszystkich swoich użytkowników. Warsztat samochodowy również może promować się za pośrednictwem profilu na Facebooku czy Instagramie. Powinien dodawać w postach między innymi zdjęcia z napraw “przed i po”, ponieważ to one przyciągają uwagę posiadaczy wszelkiego rodzaju pojazdów. W mediach społecznościowych odbywa się także marketing szeptany, czyli reklama polegająca na poleceniach. Są to zarówno recenzje usług i produktów, jak i oceny, opinie, komentarze czy polubienia. Korzystanie z social mediów w odpowiedni sposób – regularne publikowanie postów, pozostawanie w stałym kontakcie z użytkownikami – pozwala budować pozytywny wizerunek marki i nawiązywać trwałe, silne relacje z klientami.
Płatna kampania reklamowa dla warsztatu samochodowego
Firma może pozycjonować stronę internetową przy minimalnych kosztach takiej inwestycji – jeśli posiada czas na takie działania i odpowiednią wiedzę. Innym skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji płatnej reklamy, czyli Google Ads. Taka reklama przyjmuje między innymi postać sponsorowanych wyników wyszukiwania, które wyświetlają się nad wynikami organicznymi, czyli tymi uzyskanymi na skutek dobrego pozycjonowania.
Korzystając z Google Ads firma może dostosować reklamę do swoich potrzeb i oczekiwań, dobierając właściwe słowa kluczowe, lokalizacje, a nawet dni i godziny wyświetlania reklamy. Co ważne, płatność za taką kampanię reklamową naliczana jest w systemie Pay Per Click, czyli płatność za kliknięcie. Oznacza to, że reklamodawca płaci dopiero wtedy, kiedy użytkownik kliknie w link i otworzy stronę. Kampania Google Ads pozwala też łatwo oceniać osiągane wyniki, trafiać do odpowiednich grup klientów i skutecznie rozpowszechniać wiedzę na temat marki w sieci. Jej największą wadę stanowią koszty, uzależnione od konkurencji w danej branży na rynku.
Podsumowując, promowanie warsztatu samochodowego w internecie może odbywać się na kilka sposobów, ale zawsze najlepsze wyniki powinno przynieść firmie równoczesne postawienie na każdy z nich.