koszt pozycjonowania

Ile kosztuje pozycjonowanie strony i sklepu w 2023 roku?

 • 14 stycznia, 2022

SEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej, który ma na celu zwiększenia jej widoczności i pozycjonowania na stronach wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Celem SEO jest pozyskanie jak największej liczby użytkowników danej strony poprzez poprawę jej rankingów w wynikach wyszukiwania organicznego. Aby osiągnąć ten cel, należy zadbać m.in. o prawidłową optymalizację treści, odpowiednie meta tagi, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, a także strukturę witryny i parametry techniczne dla wersji desktopowych oraz mobilnych. Dzięki temu użytkownicy, którzy szukają informacji związanych z danym tematem, łatwiej mogą wyszukać stronę internetową i skorzystać z jej zasobów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki jest koszt uzyskania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, zachęcam do lektury.

Co składa się na koszt pozycjonowania?

Wstępna analiza strony internetowej, branży i konkurencji to kluczowy element wyceny pozycjonowania. Po dokładnym zbadaniu kluczowych elementów, specjaliści SEO planują i wdrażają działania, mające na celu zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania oraz skuteczne i efektywne konwersje dopasowane do potrzeb danego biznesu. 

Wszystkie prace związane z pozycjonowaniem wykonuje się zarówno na danej stronie internetowej, jak i poza jej obszarem. Każdy element strategii ma wpływ na koszt usługi, dlatego warto dokładnie zaplanować, które metody będą najbardziej skuteczne w przypadku wybranej witryny. Dzięki tym działaniom strona internetowa zyska większą popularność wśród użytkowników i zwiększy swoje szanse na osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania organicznego.

Audyt SEO – czym właściwie jest i jakie ma znaczenie?

Pierwsze zadanie, które zwykle jest wykonywane przez eksperta SEO, to przeprowadzenie audytu strony internetowej. Dokument audytowy zawiera informacje o aktualnym stanie domeny, wskazuje obszary wymagające poprawy oraz przedstawia pomysły na rozwiązanie tych problemów.

Audyt SEO składa się z wielu elementów, w tym informacji na temat treści strony, błędów w kodzie, indeksowania, responsywności, UX i wielu innych czynników wpływających na pozycjonowanie witryny. Dzięki analizie tych czynników ekspert SEO może określić, które elementy wymagają optymalizacji, aby zwiększyć widoczność strony.

Najczęściej wykorzystywane narzędzia audytowe to: 

Zakładając, że godzina pracy specjalisty SEO to 100 zł, audyt może kosztować od 1 500  do kilku tysięcy złotych. 

Działania on-site – czym są i jaką odgrywają rolę? 

Działania on-site przeprowadzane są w obrębie domeny w ramach strategii SEO. Ważne jest, by zwrócić uwagę na takie aspekty jak: 

Dokładna analiza oraz poprawa powyższych elementów przyczyni się do poprawy jakości i atrakcyjności strony internetowej, co w konsekwencji przełoży się na wzrost jej widoczności w wynikach wyszukiwania organicznego. 

Pozycjonowanie strony a działania off-site 

Działania off-site związane z pozycjonowaniem strony internetowej są niewidoczne dla klienta. W ramach tych działań ekspert SEO oferuje i wykonuje: 

 • pozyskiwanie linków zewnętrznych (link building) – minimum 4 linków miesięcznie. Ręczne zdobycie takiej liczby linków wymaga czasu od 3 do 8 godzin, w zależności od branży, posiadanej bazy itp. Koszt comiesięczny dla tego typu działań oscyluje w przedziale od 300 do 800 zł; 
 • zlecenia w zakresie content marketingu i artykułów sponsorowanych:
  – napisanie tekstu kosztuje od 100 do 200 zł, w zależności od długości i stopnia trudności,
  – publikacja artykułu wraz z linkiem na branżowym portalu za pośrednictwem np. platformy WhitePress kosztuje od 1 500 do kilku tysięcy złotych. 

Do kosztów należy również doliczyć koszt strategii SEO, który wynosi od 300 do 500 zł. 

Pozycjonowanie stron – lokalne i ogólnopolskie. Co wybrać i dlaczego?

Pozycjonowanie lokalne skupia się na promocji firmy w konkretnym regionie, co pozwala przedsiębiorcom na pozyskanie klientów z wybranego obszaru. W ramach pozycjonowania lokalnego wykonuje się podobne działania jak w przypadku pozycjonowania ogólnopolskiego, tj. optymalizację strony, pozyskiwanie wartościowych linków oraz dobór słów kluczowych, w przypadku których zawarta jest we frazie nazwa danej miejscowości lub regionu. 

Pozycjonowanie ogólnopolskie jest zazwyczaj droższe, ze względu na większy zasięg i większą konkurencję. Aby osiągnąć sukces w takiej optymalizacji, należy poświęcić więcej czasu na link building, analizę rynku oraz tworzenie wielu atrakcyjnych i wysoce merytorycznych artykułów blogowych, oraz artykułów sponsorowanych. Konieczne są zatem m.in. dokładna analiza rynku i pozyskiwanie wartościowych linków, co zazwyczaj łączy się z większymi kosztami. 

Pozycjonowanie stron z niskim budżetem 

Podjęcie działań SEO możliwe jest nawet przy niskim budżecie. Jednak, aby osiągnąć najlepsze wyniki, zaleca się skorzystanie z kompleksowych rozwiązań. Jeśli zdecydujesz się na bezpośrednią współpracę z ekspertem SEO, warto poprosić o rzetelną wycenę działań i profesjonalną konsultację dotyczącą pozycjonowania. Dedykowany ekspert SEO zaproponuje najskuteczniejsze działania, poprowadzi wybrane elementy pozycjonowania oraz będzie nadzorował efektywność prac. Daje to klientowi gwarancję stałej, bezpośredniej oraz fachowej pracy nad stroną.

Google Ads – wsparcie dla pozycjonowania

Google Ads to usługa, w której w wynikach wyszukiwania wyświetlane są linki sponsorowane. Płatne kampanie reklamowe pozwalają na wyświetlanie linków prowadzących do wskazanych stron internetowych. W ramach Google Ads istnieje kilka modeli rozliczeń, m.in. CPC (koszt kliknięcia), CPM (koszt za tysiąc wyświetleń) czy CPA (koszt za konwersję). Czynniki, które wpływają na ranking reklam, to m.in. jakość treści, indeksacja witryny czy trafność reklam. 

Reklama tekstowa w wyszukiwarce to najpopularniejsza forma reklamy w Google Ads, ale można również inwestować w reklamę displayową, produktową w usłudze Zakupy Google, remarketing czy reklamę na kanale YouTube. W przypadku korzystania z tych form reklamowych należy doliczyć koszty usługi.

Warto pamiętać, że w długofalowej perspektywie pozycjonowanie prowadzone przez dedykowanego eksperta SEO może przynieść więcej korzyści niż reklama płatna. 

Pozycjonowanie stron internetowych – co zawiera standardowy cennik?

Czas potrzebny na przeprowadzenie działań optymalizacyjnych zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar strony internetowej, jej struktura i stopień zaawansowania optymalizacji. W zależności od tego, prace w zakresie SEO mogą trwać od 4 godzin (dla małych i prostych stron z kilkoma podstronami) do nawet 40 godzin (dla większych sklepów internetowych). 

Koszt jednej roboczej godziny specjalisty SEO wynosi około 100 zł, co oznacza, że koszt samej optymalizacji może wynosić od 400 zł do 4000 zł, w zależności od skali projektu. 

W ramach optymalizacji treści, do każdej podstrony należy dołączyć rozbudowany, specjalistyczny artykuł, zwykle o długości około 4-4,5 tys. znaków ze spacjami. Podobnie jest w przypadku artykułów blogowych. Koszt takiego tekstu waha się od 100 zł do 200 zł.

Optymalizacja treści obejmuje publikację na stronie, właściwe formatowanie, linkowanie wewnętrzne, a także dodanie zdjęć i materiałów wideo. Koszt takiej usługi to około 200 zł. W przypadku pozycjonowania sklepów internetowych, dodanych treści musi być znacznie więcej. 

Oprócz działań wymienionych powyżej konieczne jest również przygotowanie opisów kategorii, podkategorii oraz rozbudowa poszczególnych artykułów. Koszt tych prac dla obszaru e-commerce zależy od skali projektu i złożoności samego sklepu. Tu warto poprosić eksperta SEO o przygotowanie wyceny pod dany projekt.

Wybór eksperta ds. SEO – czy cena pozycjonowania to jedyny czynnik, który warto brać pod uwagę?

Rozpoczęcie procesu inwestycji w pozycjonowanie wiąże się z wyborem odpowiedniej agencji SEO lub dedykowanego eksperta SEO. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: 

 • korzyści płynące z oferty, 
 • relacje w trakcie współpracy, 
 • model rozliczenia,
 • dostępne narzędzia i rozwiązania. 


Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru usługi, gdyż warto skupić się na efektach takich jak np. zwiększenie ruchu na stronie, czy liczba konwersji oraz budowa wizerunku lidera na rynku. Dzięki współpracy z ekspertem SEO klient otrzymuje kompleksową opiekę merytoryczną w zakresie optymalizacji strony internetowej, link buildingu i copywritingu. Inwestycja w pozycjonowanie jest procesem długofalowym, a skuteczna współpraca z dedykowanym ekspertem SEO przyniesie oczekiwane korzyści.

Czy warto zainwestować w pozycjonowanie strony internetowej? 

W Polsce ponad 95% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Patrząc na ten potencjał i porównując go do kosztów pozycjonowania, cena tej usługi jest bardzo korzystna, a inwestycja naprawdę opłacalna. Warto zwrócić uwagę na efekty działań prowadzonych w sieci – większy ruch na stronie, wzrost liczby wyświetleń, coraz więcej konwersji, większa rozpoznawalność marki w środowisku biznesowym i branży. Te wartości i zależności mówią wiele o samej usłudze pozycjonowania.

Warto zauważyć, że istnieją również inne korzyści, które nie są łatwe do zmierzenia i przeanalizowania. Oficjalnie też trudno przypisać je do zasług pozycjonowania. Należy tu wymienić sukces przedsiębiorstwa, który można przedstawić za pomocą efektu ROPO (ang. research online, purchase offline). Polega on na tym, że konsumenci szukają informacji o danym produkcie w sieci, a następnie dokonują zakupu stacjonarnie. W takiej sytuacji korzyści i wzrosty procentowe mogą być trudne do oszacowania, co nie zmienia faktu, że  przełożą się na zakup w sklepie stacjonarnym tej właśnie marki.

Warto zatem zainwestować w pozycjonowanie strony internetowej, biorąc pod uwagę opłacalność inwestycji i potencjalne korzyści dla biznesu.

Pozycjonowanie stron internetowych  – indywidualna wycena eksperta SEO

Jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych, nie ma standardowego cennika. Każde zlecenie jest traktowane i wyceniane indywidualnie, ponieważ priorytetem jest jakość oferowanych usług. Przed rozpoczęciem pracy przeprowadzamy dokładną analizę Twojej witryny, badamy rynek konkurencji oraz wskazanej branży. Sprawdzamy, jakie frazy kluczowe są najważniejsze dla określonej działalności oraz wykonujemy audyt, aby lepiej zrozumieć bieżącą sytuację. 

Na podstawie zebranych informacji opracowujemy strategię contentową, która pozwoli na osiągnięcie najlepszych efektów. Wszystko to sprawia, że ustalenie ceny za pozycjonowanie jest zawsze uzależnione od potrzeb klienta. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy jakość oferowanych usług, a także bezpośredni i stały kontakt z klientem.

Chcesz wycenić pozycjonowanie strony www?

Jeśli chodzi o skuteczne pozycjonowanie stron lub sklepu, cennik jest w rzeczywistości sprawą indywidualną. Można szacować koszty SEO, sporządzać wyceny oraz ustalać kwoty na podstawie wcześniejszych zleceń, jednak nigdy nie można podejść do tego w sposób sztywno określony. Niektóre agencje oferują nierealnie tanie pozycjonowanie za kilkaset złotych…np. 400 lub mniej. Zdecydowanie preferuje dokładną analizę strony internetowej, konkurencji, branży, słów kluczowych, przeprowadzenie audytu SEO i zaplanowanie działań, aby zwiększyć widoczność i ruch na stronie.

Wypełnij formularz w linku wyżej, a w ciągu 12 godzin otrzymasz moją propozycję działań, indywidualną wycenę oraz koszt pozycjonowania.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jakie są koszty pozycjonowania strony internetowej?

Cennik pozycjonowania stron www zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj strony internetowej czy domeny. W przypadku sklepów internetowych koszt pozycjonowania jest zwykle wyższy niż dla prostych stron www.

Jak najlepiej rozliczać za usługę pozycjonowania stron internetowych?

Najlepszym sposobem rozliczania za usługę pozycjonowania jest stała, miesięczna opłata, w ramach której ekspert SEO wykonuje konkretne, z góry ustalone zadania. Dzięki temu Klient wie, za co płaci, a ekspert SEO profesjonalnie rozdziela przydzielony budżet na określone działania.

Jak długo trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem, który powinien trwać nieustannie. Zwykle efekty pozycjonowania stają się widoczne po kilku miesiącach, ale w niektórych przypadkach Klient może zobaczyć pierwsze efekty już po wstępnej optymalizacji strony www.

Jakie są koszty poszczególnych działań związanych z pozycjonowaniem stron?

Na koszt pozycjonowania składa się wiele czynników. Na przykład, koszt audytu SEO wynosi od 200 zł do kilku tysięcy złotych, koszt opracowania i monitorowania strategii to około 300-500 zł miesięcznie, a koszt optymalizacji treści wynosi zwykle około 200 zł. Każdy artykuł publikowany na stronie to koszt od około 100 do 200 zł, a optymalizacja linków kosztuje od 300 do 800 zł miesięcznie.

Jeśli jesteś zainteresowany
moimi usługami,
wypełnij i prześlij poniższy brief.

Więcej na blogu

Jak reklamować myjnię samochodową w Internecie?

Jak reklamować fotowoltaikę w Internecie?

Jak reklamować gabinet fizjoterapeuty?

Jak reklamować gabinet lekarski?

Jak reklamować salon kosmetyczny?

Jak reklamować gabinet weterynarii?

Jak reklamować firmę transportową?

Jak reklamować firmę z usługami IT?

Jak reklamować zakład pogrzebowy?

Ile kosztuje strona internetowa w 2023 roku?

Jak reklamować kancelarię prawną?

Jak reklamować firmę sprzątającą w Internecie?

Jak reklamować firmę budowlaną?

Jak reklamować firmę cateringową?

Jak reklamować gabinet psychologiczny?

Płatna wizytówka Google – czy za Profil Firmy w Google należy zapłacić?

Jak reklamować warsztat samochodowy?

Jak reklamować biuro rachunkowe?

Jak reklamować salon fryzjerski w Internecie?

Jak reklamować restaurację w internecie?

Jak reklamować firmę w Internecie?

Pozycjonowanie grafik i zdjęć – jak robić to poprawnie?

Co to jest współczynnik odrzuceń?

Co to jest współczynnik konwersji?

Co to jest wizytówka NAP?

Co to jest White Hat SEO?

Co to jest SSL?

Co to jest ROI?

Co to jest przyjazny adres URL?

Co to jest przekierowanie 302?

Co to jest przekierowanie 301?

Co to jest noindex?

Co to jest atrybut nofollow?

Jak pozycjonować samemu stronę w Google?

Co to jest long tail (długi ogon)?

Co to jest linkowanie zewnętrzne?

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Co to są linki sponsorowane?

Co to jest link juice?

Co to jest kanibalizacja słów kluczowych?

Co to jest .htaccess?

Co to jest hreflang?

Co to jest atrybut dofollow?

Co to jest copywriting?

Co to jest content marketing?

Co to jest content?

Co to jest canonical?

Co to jest backlink?

Co to jest błąd 404?

Pozycjonowanie SEO – agencja czy wolny strzelec. Kogo wybrać?

Co to jest artykuł sponsorowany?

Co to jest Anchor?

Co to jest meta title tag?

Co to jest Sitemap?

Co to jest Google Search Console?

Co to jest atrybut ALT?

Co to jest robots.txt?

Co to jest Meta Robots?

Co to jest meta description?

Co to jest słowo kluczowe?

Co to jest duplicate content?

Jak reklamować gabinet medycyny estetycznej w 2023 roku?

Co to jest domain rating?

Co to jest ruch organiczny w wyszukiwarce?

Czym są czynniki rankingowe?

Pozycjonowanie lokalne – czym jest i dlaczego warto inwestować w lokalne SEO?

Audyt SEO – co to jest, dlaczego warto go przeprowadzić i jak to zrobić?

Czy znasz te programy do kontroli rodzicielskiej?

Dlaczego Cyberpunk 2077 to majstersztyk w wykonaniu Redów?

Czy wiesz, że… złożenie komputera nie takie jest trudne?

Dlaczego warto naprawić swojego używanego laptopa?

SEO – co to takiego?

Kiedy warto skorzystać z naprawy komputera?

Pierwsze strony internetowe w Polsce i na świecie