4rtweb

Ile kosztuje dobry copywriting? Zobacz, ile zapłacisz za wartościowy content!

Usługi copywriterskie są na ten moment ściśle powiązane z pozycjonowaniem SEO stron internetowych, content marketingiem oraz tworzeniem treści na firmowe blogi. Praktycznie wszędzie tam, gdzie trzeba stworzyć unikalną, wartościową i zoptymalizowaną treść pod SEO warto skorzystać ze wsparcia copywritera. Nawet specjalista SEO może korzystać z usług copywriterskich. To gwarancja, że przygotowany content będzie pozytywnie wpływać na prowadzone działania związane z pozycjonowaniem oraz optymalizacją stron www. A zatem ile kosztuje copywriting, ale taki naprawdę dobry? Zobacz!

Praca copywritera a rozliczenie za znaki – standard w branży

Rzadko spotykamy się z rozliczeniem usług copywriterskich na podstawie stawki godzinowej. Taka forma płatności byłaby nieadekwatna do czasu poświęconego przez specjalistę na stworzenie contentu. Najpowszechniej stosowane rozliczenie to ZZS (znaki ze spacjami). Na tej podstawie copywriter wylicza swoje wynagrodzenie. Przykładowo: jeśli copywriter SEO ma stawkę 15 zł netto / 1000 zzs, oznacza to, że za tekst o długości 10 000 zzs otrzyma 150 zł netto.

Cena stworzenia tekstu przez copywritera jest uzależniona od kilku czynników:

  • rodzaj tekstu: ekspercki, blogowy, specjalistyczny, zapleczowy, opis produktu lub inny,
  • tematyka tekstu: copywriter może wziąć wyższą stawkę za teksty z branży, w której jest specjalistą,
  • lata doświadczenia w branży: w pracy copywritera stawki rosną wprost proporcjonalnie do stażu pracy,
  • język: najniższe stawki są w języku polskim, aczkolwiek dla zagranicznych języków cena copywritingu jest nawet kilkukrotnie wyższa.

To, ile zapłacimy za stworzenie tekstu, zawsze jest uzależnione przede wszystkim od tego, jakie mamy ustalenia z copywriterem. Średnio można przyjąć, że teksty dobrej jakości, które będą merytoryczne i wartościowe pod kątem naturalnego nasycenia frazami kluczowymi to wydatek na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych za 1000 znaków ze spacjami.

Cennik copywritera – ile możesz zapłacić za poszczególne teksty?

Tak naprawdę ciężko wskazać jednoznaczny cennik usług copywriterskich. Każdy specjalista, a szczególnie freelancer ustala stawki samodzielnie, na podstawie doświadczenia i umiejętności. Możemy jednak ujednolicić stawki na obecnym rynku, a wtedy otrzymujemy takie wartości, jak:

  • Artykuł blogowy: od 35 złotych netto / 1000 zzs.
  • Artykuł zapleczowy: już od 5 złotych netto / 1000 zzs.
  • Artykuł specjalistyczny/ekspercki: średnio od 70 złotych netto / 1000 zzs.
  • Opisy produktów i kategorii: od 10 złotych netto / 1000 zzs.
  • Teksty reklamowe personalizowane: od 50 złotych netto / 1000 zzs.

Oczywiście to uśrednione stawki zależne od tego, jakie doświadczenie ma copywriter, a także od tego, jaki rodzaj tekstu ma zostać zrealizowany. Nie ulega jednak wątpliwości, że stawki copywriterów z roku na roku rosną. Wynika to nie tylko z rosnącej inflacji, ale także konieczności ciągłego szkolenia i szlifowania swoich umiejętności copywriterskich.

Możemy zatem założyć, że wartościowy tekst blogowy na stronę sklepu internetowego, który będzie naturalnie nasycony frazami to wydatek ok. 400-500 złotych. Warto też dodać, że copywriter może samodzielnie zająć się linkowaniem wewnętrznym, co znacznie przyśpiesza pracę specjalisty SEO z zakresu pozycjonowania.

Ile zarabia copywriter? To warto wiedzieć!

Oszacowanie średnich zarobków copywritera trzeba rozgraniczyć na dwie kategorie. Pierwsza to praca na etacie, np. w agencji marketingowej. Wtedy pensja copywriterska jest stała i najczęściej wynosi ok. 5000-6000 złotych miesięcznie. Stawki nieco rosną w przypadku copywriterów – freelancerów. Wtedy miesięczne zarobki mogą dochodzić nawet do 10 000 złotych. Oczywiście wszystko zależy od czasu poświęconego na pracę, stosowanych stawek oraz zaangażowania w realizowanie zadań.

Tanio i dobrze? Czy za usługi copywritera da się zapłacić mniej?

Niestety wyjątkowo niska cena nie idzie w parze z jakością. Doskonałym tego przykładem są usługi copywriterskie. Na ten moment niskie stawki stosują początkujący copywriterzy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia. Wiąże się to często z wykorzystaniem sztucznej inteligencji podczas tworzenia contentu. Czy to coś złego? Nie, o ile klient ma świadomość tego, że treść została wygenerowana, a nie napisana przez copywritera.

Niestety niższe ceny usług copywriterów najczęściej wiążą się z tym, że w treści pojawiają się błędy: ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne, a nawet brakuje fraz kluczowych. W skrajnych przypadkach tekst nie będzie też dobrze sformatowany, a co za tym idzie – potencjalny odbiorca nie uzna go za wartościową treść, podobnie jak roboty Google.

Mimo wszystko zalecam umiar w poszukiwaniu jak najniższych cen za pisanie tekstów. W dzisiejszych czasach liczy się jakość, merytoryka oraz dostosowanie treści do najnowszych wymogów SEO, np. plain laguage oraz naturalne wplatanie fraz kluczowych w treść. Dzięki temu zyskujemy pewność, że prowadzone działania pozycjonowania SEO prawdopodobnie przyniosą zadowalające efekty.

Może zainteresują Cię: