Audyt SEO co to jest

Audyt SEO – co to jest, dlaczego warto go przeprowadzić i jak to zrobić?

Osoby, które prowadzą własną stronę internetową starają się, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników oraz dobrze pozycjonowała w wyszukiwarce. Aby to się stało, strona musi spełniać szereg warunków, o których często wiedzą tylko specjaliści SEO. Współpraca z zewnętrzną agencją SEO zaczyna się zazwyczaj od tzw. audytu SEO, w którym przeprowadza się kompleksową ocenę strony. Czym dokładnie jest audyt SEO i jakie korzyści z niego wynikają? Jak dokładnie wygląda przeprowadzenie audytu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest audyt SEO?

Zacznijmy od definicji audytu SEO. Audyt SEO to analiza i ocena strony internetowej pod kątem jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Rezultatem audytu SEO jest raport i podsumowanie przygotowane przez specjalistów SEO dotyczące słabych i mocnych stron witryny, jej widoczności w ostatnich miesiącach, a także zbiór wskazówek i pomocniczych treści, które mają przyczynić się do wzrostu widoczności strony w wyszukiwarce. Często zdarza się, że podczas audytu, eksperci SEO wykryją na stronie błędy, których naprawienie poprawi funkcjonowanie całej witryny.

Przetestuj swoją stronę za darmo
W darmowej wersji audytu SEO sprawdzisz wszystkie najistotniejsze wsaźniki

Podsumowując, cele audytu to przede wszystkim:

  • analiza witryny pod kątem widoczności w wyszukiwarce,
  • sprawdzenie, jak funkcjonują na stronie elementy, które są znaczące dla pozycjonowania,
  • przedstawienie słabych i mocnych stron witryny, istotnych z punktu widzenia SEO,
  • przekazanie wskazówek dot. możliwych poprawek na stronie, dzięki którym poprawi ona wyniki w wyszukiwarce.

Dlaczego wykonanie audytu SEO jest istotne?

Audyt SEO to początek drogi do wykorzystania pełnego potencjału strony. Dzięki audytowi strona może zacząć osiągać lepsze wyniki, ale przede wszystkim zacząć działać w pełni swoich możliwości. Audyt SEO jest bardzo ważnym elementem, jeśli chcesz, aby twoja strona pojawiała się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce – często jest bowiem tak, że ktoś np. pozyskuje dużo linków, ale nie daje mu to żadnych efektów w kontekście optymalizacji, ponieważ inny element strony nie został poprawiony pod kątem SEO.

4rtweb
przykład wyniku darmowego audytu SEO

Audyt SEO – kiedy warto go przeprowadzić?

Audyt SEO warto przeprowadzić już na samym początku funkcjonowania strony – tak aby ustalić plan działania i od początku współpracować z zespołem specjalistów SEO nad wyglądem i zawartością strony, a także dalszym promowaniem jej w Internecie.

Jeśli strona Internetowa istnieje już od jakiegoś czasu, a nigdy nie była optymalizowana pod kątem SEO to wykonanie audytu także będzie w tym przypadku wskazane. Proces zawsze jest taki sam i ma na celu ewaluację witryny i wskazanie działań optymalizacyjnych.

Ponadto, jeśli planujesz na stronie większe zmiany (np. funkcjonalności czy wyglądu strony), to może to być też dobry moment nad zastanowieniem się nad audytem SEO i wraz z nowymi zmianami wdrożenie także tych optymalizacyjnych. Także jeśli łączysz kilka stron w jedną, audyt SEO będzie dobrym rozwiązaniem.

W każdym przypadku, kiedy obserwujesz znaczące spadki ruchu i wyświetleń na swojej stronie, wykonanie audytu SEO będzie dobrym posunięciem. Uzyskanie wartościowych wskazówek co do prowadzenia witryny z pewnością przyczyni się do poprawienia efektów.

Rodzaje audytów SEO

Można wyróżnić kilka rodzajów audytu SEO. Podstawowy podział wyróżnia trzy rodzaje audytów:

  • automatyczny – tego typu audyt wykonuje się za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanych narzędzi, np. takich, które sprawdzą różne parametry techniczne strony,
  • manualny – najbardziej praco- i czasochłonny rodzaj audytu, w którym wszystkie działania wykonuje się ręcznie,
  • automatyczno-manualny – to połączenie dwóch powyższych metod i zarazem najlepszy sposób wykonywania audytu; pozwala na pozyskanie danych za pomocą narzędzi automatycznych i wykorzystuje niezbędny czynnik ludzki do ich analizy.

Audyty można także podzielić ze względu na obszary, którymi się zajmują (ponieważ nie zawsze audyt dotyczy całej strony). W tym wypadku można wyróżnić:

  • audyt techniczny – obejmuje wszystkie kwestie techniczne związane m.in. z budową strony,
  • audyt on-site – obejmuje wszystko co związane z budową strony, a więc tym jak jest ona zaprojektowana oraz jak wgląda dostępność i jakość treści znajdujących się na niej,
  • audyt off-ste – dotyczy budowania autorytetu strony w sieci,
  • audyt jakości contentu – obejmuje działania związane z weryfikacją długości, struktury i jakości treści, rozmieszczeniem słów kluczowych oraz wszystkimi innymi kwestiami związanymi bezpośrednio z contentem w SEO,
  • audyt konkurencji – ten rodzaj audytu ma za zadanie pokazanie, w którym miejscu występują różnice w podobnych treściach na twojej stronie a stronie konkurencyjnej; audyt ten pokazuje również możliwości wyprzedzenia rywali w wynikach wyszukiwania na daną frazę,
  • audyt core web vitals (podstawowych wskaźników internetowych) – w tym rodzaju audytu bierze się szczególnie pod lupę wytyczne Google dotyczące wskaźników internetowych.

Jakie elementy są poddawanie ocenie w audycie SEO?

Audyt SEO nie ma określonego schematu, jednak można wyróżnić kilka jego składowych oraz elementów, które stale poddawane są ocenie, jednak w zależności od rodzaju strony, jej zawartości oraz możliwości klienta mogą się nieznacznie różnić.

Ocena widoczności strony w wyszukiwarce

W tym przypadku sprawdza się przede wszystkim listę słów kluczowych oraz fraz, na które twoja strona powinna być widoczna w wyszukiwarce. Sprawdza się także na jakiej pozycji znajduje się strona na dane słowo kluczowe oraz jaka jest jej aktualna widoczność.

Ocena tytułu (title) strony

Sprawdzenie czy tytuł strony jest dobrze skonstruowany oraz czy się nie jest za długi, lub pozbawiony związku ze stroną jest bardzo ważne – podobnie jak to czy dobrze wyświetla się w wynikach SERP. Ten istotny punkt audytu SEO wykonuje się w jego początkowej fazie.

Ocena meta descriptions strony

Meta descriptions, podobnie jak tytuł, są bardzo ważną składową witryny. W audycie sprawdza się przede wszystkim, czy są poprawnie skonfigurowane i skonstruowane, czy nie są zbyt długie, czy się nie duplikują oraz czy wyświetlają się poprawnie w wynikach SERP.

Ocena adresu WWW strony

Audyt SEO sprawdza także poprawność adresu URL witryny oraz to, czy nie powoduje on duplikacji treści na stronie lub czy przekierowania są odpowiednio wdrożone.

Ocena nagłówków (H1, H2, H3…) występujących na stronie

Poprawnie skonstruowane nagłówki znacząco wpływają nie tylko na czytelność strony, ale także na jej wyświetlenia. Audyt SEO sprawdzi, czy nagłówki na twojej stronie się nie duplikują, czy zawierają odpowiednie słowa kluczowe oraz czy zachowana jest ich prawidłowa hierarchia.

Ocena słów kluczowych na stronie

W audycie SEO sprawdza się czy podstrony lub inne składowe twojej strony są odpowiednio nasycone słowami kluczowymi i zoptymalizowane pod ich kątem. Ważne jest także, aby sprawdzić czy nie ma duplikacji, tzn. czy kilka podstron nie jest zoptymalizowanych pod to samo słowo kluczowe.

Ocena grafik wykorzystanych na stronie

Grafiki na stronie powinny być nie tylko prawidłowo opisane (posiadać alt i title) ale także dopasowane do treści. W audycie SEO sprawdza się także, czy grafiki nie powodują wolniejszego ładowania się strony ze względu na swój rozmiar.

Ocena strony pod kątem unikalności treści

W ramach audytu SEO na stronie sprawdza się, czy treści, które zostały tam zamieszczone nie są duplikatami z innych stron oraz czy ich opisy lub tytuły nie powtarzają się. Jeśli któreś treści mogą być skopiowane, audyt SEO wskazuje na nie i podpowiada co można z nimi zrobić.

Ocena dostosowania strony do wersji mobilnej

Obecnie równie często korzysta się z przeglądarek w telefonie jak i w laptopie, dlatego ważne jest, aby strona była dopasowana do obu tych wersji. W audycie sprawdza się, czy wersja mobilna strony nie rozjeżdża się oraz czy ładuje się poprawnie.

Ocena szybkości ładowania strony

W tym punkcie oceniane jest przede wszystkim to, czy twoja strona internetowa spełnia wszystkie wskaźniki, czy opóźnia czas ładowania innych stron oraz czy sama ładuje się wystarczająco szybko. Strona, która ładuje się wolno nie jest zazwyczaj chętnie odwiedzana.

Ocena linkowania wewnętrznego strony

Linkowanie wewnętrze strony jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na pozycję witryny w przeglądarce. W audycie SEO sprawdza się, czy linkowanie jest wykonane w optymalny sposób oraz czy linki w menu są widoczne dla robota Google.

Ocena strony pod względem instrukcji dla robotów

W ramach audytu SEO sprawdza się, czy na stronie znajduje się mapa witryny oraz czy jest na niej plik robots.txt. Innym pytaniem, którzy zadają sobie specjaliście wykonujący audyt jest to, czy strona jest dostępna i czytelna dla robotów.

Jakie są zalety wykonania audytu SEO?

Samo wykonanie audytu SEO przynosi wiele informacji klientowi, jednak dopiero wprowadzenie wskazówek uzyskanych od ekspertów SEO pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści na stronie – wszystko to może bowiem znacząco poprawić pozycję strony w wyszukiwarce i zwiększyć na niej ruch. Zwiększenie ruchu na stronie ma z kolei dużo zalet, np. zwiększenie sprzedaży czy innych wskaźników istotnych dla klienta.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Wdrażając wskazówki uzyskane od ekspertów SEO należy pamiętać, że efekty ciężko zobaczyć następnego dnia. Na realne wyniki należy poczekać przynajmniej kilka miesięcy – z pewnością nie jest to natychmiastowy proces. Samo wprowadzanie zmian na stronie nie jest procesem, który dzieje się z dnia na dzień – wszystkie zmiany należy wprowadzać w odpowiedniej kolejności, gdyż i ta ma znaczenie. Warto jednak pamiętać, że audyt SEO i wszystkie zmiany, które za sobą niesie ostatecznie powinny doprowadzić do pożądanych rezultatów w postaci zwiększenia ruchu i sprzedaży na stronie.

Co jeszcze zmieni się na twojej stronie po wprowadzeniu zmian z audytu SEO?

  1. Zmniejszona liczba błędów – to korzyść, którą zauważysz w zasadzie od razu po wprowadzeniu zmian.
  2. Poprawa pozycji strony w rankingach.
  3. Zwiększone zadowolenie użytkowników twojej strony – zwiększenie przejrzystości czy szybkości ładowania strony z pewnością wpłynie na satysfakcję twoich klientów.

Ile kosztuje audyt SEO?

Ceny za audyt są różne i zależą od wielu czynników, jednak można powiedzieć, że cena standardowego audytu waha się w granicach od 1,5 do 3 tysięcy złotych.

Podobne wpisy