Audyt SEO

zweryfikuj swoją stronę pod kątem wyszukiwarek

Czym jest darmowy audyt SEO online?

Audyt SEO jest dokładną i kompleksową analizą serwisu pod kątem jej atrakcyjności dla wyszukiwarek. W trakcie audytu sprawdzane są wszelkie parametry strony, które są istotne dla algorytmów Google i tym samym wpływają na jej pozycję w wynikach organicznych wyszukiwarki. Audyt SEO umożliwia przeanalizowanie kodu witryny lub sklepu internetowego, sprawdzenie treści zawartych na stronie (również pod względem obecności na niej materiałów, które pojawiają się w innych miejscach w sieci – tzw. duplicate content).

Badane są również profil linków przychodzących, linkowanie wewnętrzne oraz szybkość ładowania się strony. Efektem audytu SEO jest otrzymanie precyzyjnych i przejrzystych wytycznych dotyczących strony, które ułatwią podniesienie jej pozycji w wyszukiwarce i zwiększenie jej atrakcyjności dla algorytmów.

Przetestuj swoją stronę za darmo
W darmowej wersji audytu SEO sprawdzisz wszystkie najistotniejsze wsaźniki

Profesjonalny audyt SEO jest zakończony raportem, z którego wynika, jakie elementy na stronie wymagają zmian, ale również które z nich są wykonane poprawnie. Analizowane są wszystkie elementy istotne z punktu widzenia SEO, zarówno te związane z wewnętrzną budową strony, jak i czynnikami zewnętrznymi. Audyt SEO online umożliwia także zapoznanie się ze statystykami strony, zajmowanymi pozycjami w wynikach organicznych Google na kluczowe dla nas frazy, jak również z informacjami, jaki procent ruchu zdobywa dana witryna. Po uzyskaniu raportu i wdrożeniu zaleceń wynikających z przeprowadzonego audytu, możemy podnieść pozycję strony www w wyszukiwarce, tym samym zwiększając ruch na niej i – jeśli jest to witryna o profilu zarobkowym – maksymalizując zyski.

Podczas audytu SEO analizie podlegają m.in. komponenty takie jak:

 • meta title
 • nagłówki H1
 • meta description
 • alt w obrazkach
 • hreflang tag
 • ilość tekstu
 • index tag
 • przekierowania
 • weryfikacja robots.txt
 • sitemapa
 • page speed
 • canonicale

Istnieje możliwość samodzielnego audytu SEO przy pomocy wygodnych narzędzi, które często są darmowe. Mnogość danych, jaka jest związana z raportem generowanym po audycie powoduje, że laikowi trudno jest przyswoić sobie wszystkie te informacje i – co najważniejsze – odpowiednio je wykorzystać. W takiej sytuacji najlepiej jest zlecić wdrożenie zmian specjalistom, czyli profesjonalnej agencji SEO. Zlecenie audytu zewnętrznej firmie umożliwia bardzo indywidualne podejście specjalistów do analizowanej strony, a także wydanie precyzyjnych zaleceń dla witryny. Audyt SEO to pierwszy krok do poprawy optymalizacji strony, zwiększenia jej funkcjonalności i tym samym polepszenia jej widoczności w wyszukiwarce Google na najważniejsze frazy.

4rtweb

Kiedy warto wykonać darmowy audyt SEO?

Niezależnie od tego, z jakim charakterem witryny mamy do czynienia, zawsze warto zadbać o zgodność z zasadami SEO. Aby było to możliwe, dobrze przeprowadzić audyt SEO, czyli analizę oraz ocenę strony internetowej. Po jego przeprowadzeniu otrzymujemy wartościowy raport. W nim zawarte są wszystkie mocne, a także słabe punkty strony internetowej.

Jednym z doskonałych momentów na przeprowadzenie audytu SEO jest sytuacja, w której witryna nie została jeszcze zaindeksowana. W takiej sytuacji audyt pozwala sprawdzić optymalizację witryny, jeszcze zanim zacznie funkcjonować w wyszukiwarce. Wysoka pozycja już na starcie to z pewnością to, czego potrzebuje strona internetowa.

Audyt SEO warto wykonać także wtedy, gdy strona radziła sobie bardzo dobrze, ale nagle zauważyliśmy pogorszenie jej wyników. W takiej sytuacji możliwe jest bowiem zweryfikowanie, jaka była przyczyna utraty pozycji w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Warto jest sprawdzić, jak najszybciej przyczynę pogorszenia się wyników, aby zapobiec dalszej utracie widoczności naszej strony. Dodatkowo, dzięki szybkiej reakcji ekspertów możliwe jest usunięcie przyczyny i optymalizacja witryny. To z kolei owocuje poprawą pozycji w wynikach wyszukiwania.

Audyt SEO to również skarbnica wiedzy. Warto zatem wykonać tę usługę, choćby po to, aby wiedzieć więcej na temat hierarchii nagłówków, indeksowania, rozmieszczenia poszczególnych elementów, wydajności strony internetowej, przyjazności linków, mapy strony internetowej, certyfikatów i wielu innych istotnych elementów. Jeżeli chcesz zatem wiedzieć, jakie elementy strony internetowej trzeba usunąć, a jakich brakuje, a także, co można zmienić na stronie internetowej skorzystaj z audytu SEO. Tak naprawdę nie ma złego momentu na skorzystanie z tej usługi. Roboty Google pracują bowiem nieustannie i są stale udoskonalane.

Audyt SEO to usługa, która pozwala określić wartość strony dla algorytmów Google, a także dla realnych użytkowników. Dzięki uzyskanym wskazówkom w postaci raportu możliwe jest osiągnięcie sukcesu w pozycjonowaniu strony internetowej. Pamiętaj o tym, że inwestując w audyt SEO, masz możliwość kompleksowego przebadania strony internetowej. Takie podejście do pozycjonowania niesie mnóstwo korzyści i pozwala opracować długofalowy plan marketingu internetowego. Najważniejsze jest jednak, aby audyt SEO został zlecony profesjonalistom. Tylko wtedy otrzymane raporty są wartościowe. Zaufaj ekspertom!

Ile trwa audyt SEO w praktyce i co obejmuje?

Specjalista z zakresu SEO powinien wiedzieć, co to jest wskaźnik konwersji i jak powinna wyglądać prawidłowa budowa sklepu internetowego. Kompleksowy audyt UX, audyt SEO i przygotowanie raportu potrzebnego do przeprowadzenia np. pozycjonowania long tail to podstawa.

Czas trwania audytu SEO jest uzależniony od rozmiarów i stopnia skomplikowania strony internetowej, a także od głębokości analizy. Audyt SEO dla standardowej strony może potrwać od kilku dni do tygodnia, natomiast w przypadku dużych sklepów online lub platform o złożonej strukturze czas ten może się wydłużyć do kilku tygodni. Mimo to dogłębna analiza zawsze przynosi korzyści — umożliwia wykrycie wszystkich niedoskonałości serwisu i stworzenie efektywnego planu optymalizacji SEO.

Z tego powodu warto zainwestować trochę czasu w wykonanie audytu, by później móc szybciej osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Poniżej przedstawiamy część działań podejmowanych podczas oceny sklepu i strony internetowej w aspekcie SEO.

Profesjonalny audyt SEO jest zakończony raportem, z którego wynika, jakie elementy na stronie wymagają zmian, ale również które z nich są wykonane poprawnie. Analizowane są wszystkie elementy istotne z punktu widzenia SEO, zarówno te związane z wewnętrzną budową strony, jak i czynnikami zewnętrznymi. Audyt SEO online umożliwia także zapoznanie się ze statystykami strony, zajmowanymi pozycjami w wynikach organicznych Google na kluczowe dla nas frazy, jak również z informacjami, jaki procent ruchu zdobywa dana witryna. Po uzyskaniu raportu i wdrożeniu zaleceń wynikających z przeprowadzonego audytu, możemy podnieść pozycję strony www w wyszukiwarce, tym samym zwiększając ruch na niej i – jeśli jest to witryna o profilu zarobkowym – maksymalizując zyski.

W przypadku stron internetowych audyt SEO obejmuje:

 • Ocena kondycji SEO – wykorzystywanie narzędzi do analizy SEO w celu uzyskania całościowego obrazu kondycji strony. Ma to na celu wizualizację kluczowych danych i wykrycie problemów.
 • Kontrola kilkudziesięciu wskaźników SEO — ocena strony pod kątem m.in. wydajności, tagów HTML, widoczności w Google Maps, jakości treści, linków przychodzących i wychodzących oraz zasobów.
 • Ocena adaptacji mobilnej — dogłębne badanie dostosowania strony do urządzeń mobilnych.
 • Analiza szybkości ładowania — testowanie prędkości ładowania strony, która wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania i komfort użytkownika.
 • Badanie kluczowych wskaźników Core Web Vitals — ocena parametrów wpływających na doświadczenia użytkownika przy korzystaniu ze strony.

W przypadku sklepów internetowych audyt SEO obejmuje:

 • Identyfikacja działań manualnych — sprawdzanie, czy strona sklepu nie doznała obniżenia pozycji z powodu naruszeń.
 • Analiza linków wewnętrznych — ocena, czy linki wewnętrzne wspierają indeksację, nawigację użytkownika i rozprowadzanie wartości SEO.
 • Monitorowanie ruchu organicznego — wykorzystanie Google Search Console do analizy, jak użytkownicy trafiają na stronę sklepu.
 • Analiza i porównanie z konkurencją — stosowanie narzędzi do analizy i porównywania kluczowych metryk SEO z rywalami.

W rzeczywistości bywa, że trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa analiza określonej strony. Jak widać w tabeli powyżej, najkrótszy audyt może trwać około 7 dni roboczych, podczas gdy najdłuższy może się przedłużać nawet do kilkunastu dni.

4rtweb

Audyt SEO online – czy jest on potrzebny?

Rola profesjonalnego audytu SEO jest nieodzowna – wiele osób przekonuje się o tym po otrzymaniu raportu, z którego wynika, co należy zmienić na stronie i które elementy wymagają poprawy. Bardzo często zdarza się, że z pozoru błahe detale, na które właściciel strony nie zwracał do tej pory uwagi, mają z punktu widzenia SEO ogromne znaczenie. W pozyskaniu tych informacji pomaga właśnie audyt SEO. Ale tego rodzaju analiza strony to coś więcej – pozwala ocenić, jak długi będzie proces optymalizacji strony oraz kiedy można spodziewać się pierwszych wzrostów pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarki Google.

Zlecenie audytu strony specjalistycznej firmie to doskonały sposób na uzyskanie kompleksowej informacji o kwestiach technicznych, które należałoby zmodyfikować, jak również o tym, czy obecne na stronie treści są wystarczające, czy wymagają rozbudowy. Audyt SEO pozwoli określić, w jaki sposób strona wyświetla się na różnych typach urządzeń – w tym nie tylko komputerach, ale również urządzeniach mobilnych, jak telefony komórkowe czy tablety. Dostosowanie strony do różnych typów urządzeń wpłynie na zmniejszenie współczynnika odrzuceń i pozwoli pozyskać nowych odwiedzających, poprawiając tym samym statystyki. To także zwiększenie funkcjonalności samej strony sprawiające, że czas, który spędzają na niej użytkownicy, jest dłuższy.

Audyt SEO pozwala też zidentyfikować problemy na stronie, które nie zawsze są widoczne dla właściciela – takie jak np. duplikacja treści, mająca bardzo negatywny wpływ na pozycję strony. Analiza SEO umożliwia eliminację popularnych błędów na stronie, wskaże też, jaki wpływ na witrynę firmową lub sklep internetowy ma usuwanie opublikowanych treści w nieodpowiedni sposób. W profesjonalnym audycie brane są pod uwagę zarówno czynniki występujące wewnątrz strony (w jej kodzie, treści), jak również elementy zewnętrzne, które na nią oddziałują (takie, jak profil linków). Mając do dyspozycji szczegółowy i przejrzysty raport, wiemy, które aspekty na stronie wymagają natychmiastowej poprawy.

Ogromnym atutem audytu SEO jest jego szczegółowość – zawiera on znacznie więcej niż ogólne zalecenia i bierze pod uwagę wszystkie aspekty pozycjonowanej strony. Wdrażając rekomendacje pochodzące z audytu można uzyskać trwałe i zauważalne wzrosty pozycji w wynikach organicznych, co ma ogromne znaczenie – zwłaszcza w przypadku stron firmowych i sklepów internetowych. Wyższe pozycje strony na kluczowe frazy to większa liczba odwiedzających, a to z kolei perspektywa maksymalizacji zysków firmy. Dlatego właśnie zdecydowanie warto zlecić profesjonalny audyt SEO wyspecjalizowanej agencji, która na jego podstawie będzie w stanie wdrożyć odpowiednie działania.

FAQ – Darmowy audyt SEO online

Samodzielne wykonanie audytu SEO witryny internetowej jest możliwe, jednak jego przeprowadzenie wymaga posiadania niezbędnej wiedzy. Konieczne jest użycie w tym celu odpowiednich narzędzi, które umożliwią właściwe przeanalizowanie strony pod kątem tego, czy jest ona właściwie zoptymalizowana pod kątem robotów wyszukiwarek, które odpowiadają za indeksowanie trony w wynikach wyszukiwania. Po jego przeprowadzeniu wyniki warto jednak skonsultować dodatkowo z profesjonalistami.

Na to, jak długo będzie trwał audyt SEO wpływ ma przede wszystkim wielkość strony oraz to, jak bardzo jest ona rozbudowana. W przypadku małych stron jej weryfikacja może trwać kilka dni. Jednak w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów, które posiadają dużą ilość podstron cały proces może trwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Jest to bowiem optymalny czas na to, aby znaleźć ewentualne błędy na stronie.

Audyt darmowy przeprowadzany jest najczęściej przez firmy zajmujące się pozycjonowaniem witryn jako pierwszy etap tego procesu. Na jego podstawie można bowiem określić zakres prac, jaki będzie konieczny do przeprowadzenia na stronie, a tym samym koszt pozycjonowania. Jest on przeprowadzany przede wszystkim na stronie głównej w oparciu o powszechnie dostępne narzędzia. Audyt płatny obejmuje zdecydowanie szerszy zakres, gdyż podczas niego sprawdzane są także niewidoczne dla użytkowników elementy strony.

Specjaliści przeprowadzający audyt SEO muszą mieć dostęp przede wszystkim do pewnych funkcjonalności strony. Dotyczy to głównie dostępu do różnego rodzaju statystyk, które umożliwiają wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Możliwe jest przeprowadzenie go bez przekazywania dostępu do strony, ale w takiej sytuacji wyniki audytu mogą być zdecydowanie mniej dokładne i precyzyjne. To z kolei może wpłynąć na podejmowane działania mające na celu właściwe zoptymalizowanie witryny.

Przeprowadzenie profesjonalnego audytu SEO to pierwszy krok w procesie pozycjonowania witryny. Ma on za zadanie wskazać obszary na stronie, które wymagają wdrożenia zmian i modyfikacji w celu zwiększenia widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Ważne jest więc to, aby otrzymane wyniki były poprawnie zinterpretowane, a następnie przedstawione w nim błędy skutecznie wyeliminowane. Tylko takie kompleksowe działania przyniosą oczekiwane rezultaty.

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę