4rtweb

Jak reklamować szkołę przez Internet?

Działania związane z promocją szkoły powinny być prowadzone przede wszystkim tak, aby przekaz marketingowy był nakierowany na konkretne grupy odbiorców. A zatem chodzi o to, aby reklama szkoły w internecie była skierowana zarówno do uczniów, jak i rodziców młodych ludzi, którzy jeszcze uczęszczają do szkół. Dzięki temu mamy realną szansę na poprawę rozpoznawalności marki oraz umocnienie jej pozycji na lokalnym i ogólnokrajowym rynku. Zobacz ten poradnik i dowiedz się, jak skutecznie zdobywać nowych uczniów dla szkoły prywatnej bądź państwowej. W obydwu przypadkach działania marketingowe prowadzone są w podobny sposób.

Pozycjonowanie lokalne szkoły – jak promować szkołę na lokalnym rynku? Sprawdź!

W przypadku działań promocyjnych związanych ze szkołami kluczowe jest prowadzenie działań marketingowych na lokalnym rynku. W ten sposób przyciągniemy uwagę potencjalnych grup odbiorców, które są najmocniej zainteresowane aktualną ofertą edukacyjną. W ramach pozycjonowania lokalnego polecam prowadzenie wizytówki Google Moja Firma, która będzie wyświetlana bezpośrednio w Mapach Google. Im wyżej szkoła językowa znajdzie się w wynikach wyszukiwania na mapach, tym większa szansa na przyciągnięcie uwagę nowych kandydatów na uczniów.

4rtweb

Wizytówka szkoły w Google powinna zawierać informacje, powinna zawierać najważniejsze informacje o danym miejscu, czyli: profil działalności, godziny pracy, adres i dane kontaktowe, adres strony internetowej, opinie. Przykładowo: po wpisaniu frazy szkoła językowa Warszawa w Mapach Google, użytkownik może ujrzeć wizytówkę konkretnej szkoły, której działania promocyjne są najskuteczniejsze.

Pozycja wizytówki szkoły w wynikach wyszukiwania w Mapach Google jest uzależniona od lokalizacji oraz szczegółowości informacji zawartych bezpośrednio w wizytówce. Dodatkowo: im aktywniejszy jest profil firmowy szkoły, tym większa realna szansa na wypromowanie placówki wyżej od innych znajdujących się w podobnej lokalizacji.

Reklama szkoły w internecie a działania optymalizacyjne – o czym nie można zapomnieć, aby zyskać szerokie grono odbiorców?

W celu wypromowania szkoły prywatnej lub państwowej musimy przede wszystkim dbać o sprawne działanie witryny danej placówki. Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google da się osiągnąć tylko przez ciężką pracę oraz odpowiednią optymalizację działań on-site. Trzeba zacząć od przygotowania strategii SEO i dopiero wtedy można rozpocząć konkretne działania optymalizacyjne. Chodzi głównie o takie zagadnienia, jak:

  • obecność istotnych słów kluczowych na stronie, czyli takich o wysokim wolumenie wyszukiwań,
  • wartość contentu na stronie – ten powinien być nie tylko zoptymalizowany pod SEO, ale wartościowy pod kątem merytoryki,
  • responsywność serwisu,
  • prawidłowa struktura nagłówków na stronie,
  • przejrzysta mapa strony dla robotów Google,
  • jak najkrótszy czas ładowania witryny.

To tylko kilka istotnych kwestii z typowo technicznego punktu widzenia. Wdrożenie działań SEO na stronie internetowej nie przyniesie zadowalających efektów, jeśli nie zadbamy o techniczne kwestie w serwisie. Dla placówek edukacyjnych najważniejsze jest to, aby strona była czytelna i prosta w nawigacji. Dzięki temu potencjalni uczniowie oraz ich rodzice szybciej znajdą istotne informacje i zainteresują się ofertą szkoły.

Pamiętaj! Budowanie zaufania wśród grupy odbiorców jest uzależnione od UX, czyli User Experience. Już na etapie projektowania strony szkoły powinniśmy zadbać o to, aby doświadczenia użytkownika na stronie pozytywnie wpływały na odbiór marki.

Google Ads, czyli płatne kampanie jako promocja szkoły w internecie

W dzisiejszych czasach prywatne placówki edukacyjne powinny korzystać przede wszystkim z dobrodziejstwa social mediów oraz płatnych kampanii Google Ads. To stosunkowo prosta metoda, która umożliwia na szybkie osiągnięcie zamierzonych celów marketingowych. Przy pomocy kampanii Google Ads można wypromować prowadzone kursy, aktualną ofertę edukacyjną oraz atuty szkoły, a to szczególnie ważne w okresach, kiedy nowi uczniowie szukają placówek, które sprostają ich oczekiwaniom.

Alternatywne formy przekazu marketingowego, które działają podczas reklamy szkoły w internecie to:

  • prowadzenie kanału na YouTube z ciekawostkami edukacyjnymi,
  • remarketing,
  • współpraca z influencerami, czyli influencer marketing.

Pozycjonowanie SEO i płatne kampanie Google Ads warto połączyć z tradycyjnymi formami reklamy szkoły. Mowa tu o targach edukacyjnych, cityboardach oraz dniach otwartych w szkole – dzięki temu rodzice i przyszli uczniowie mogą bliżej zapoznać się ze szkołą oraz szczegółami proponowanej oferty edukacyjnej.

Publikacje w social mediach a skuteczna promocja szkoły – jakie działania są skuteczne?

Podczas prowadzenia strategii marketingowej dla placówki edukacyjnej, warto pamiętać o cyklicznych publikacjach na firmowych social mediach, np. na Instagramie, TikToku czy nawet Facebooku. Przed dodaniem jakiejkolwiek treści upewniamy się, że ta będzie interesująca dla grup odbiorców. Tylko wtedy możemy realnie przyczynić się do wzrostu poziomu zainteresowania ofertą edukacyjną placówki oraz zbudowania pozytywnego wizerunku marki, np. na lokalnym rynku. Niemniej, najbardziej pożądane informacje to te, które dotyczą codziennego, naturalnego funkcjonowania placówki edukacyjnej.

Może zainteresują Cię: