4rtweb

Jak reklamować biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe powinno kreować w sieci wizerunek eksperta. Pomocne w osiągnięciu tego celu jest pozycjonowanie strony internetowej, a także korzystanie z kampanii Google Ads czy Facebook Ads. Jeśli biuro rachunkowe nie przyciąga klientów, z pewnością warto zainwestować w budowanie świadomości marki za pomocą narzędzi internetowych. Jak zaplanować reklamę biura rachunkowego w internecie?

Trudności związane z reklamowaniem biura rachunkowego w sieci

Prowadzenie godnego zaufania biura rachunkowego jest trudnym zadaniem. Nie łatwiejszym okazuje się także reklamowanie takiego biura w sieci. Płatne reklamy Google Ads w przypadku takich branży wiążą się z wysokimi kosztami – nawet kilkadziesiąt złotych za kliknięcie. Problemem jest też konieczność dbania o częste aktualizowanie treści na stronie internetowej, ponieważ prawo z zakresu księgowości podlega ciągłym zmianom. Konkurencja na rynku nie jest mała, dlatego biuro musi również wyróżnić się na tle innych. Dodatkowy problem stanowi cięcie kosztów przez przedsiębiorców, którzy coraz częściej są zmuszeni prowadzić swoją księgowość samodzielnie. Celem reklamy firmy prowadzącej biuro rachunkowe będzie więc przekonanie ich do tego, że bardziej opłaca się skorzystać z usług profesjonalistów. 

Strona internetowa biura rachunkowego

Żadne szanujące się biuro rachunkowe nie może obyć się bez profesjonalnej strony internetowej. Tworząc taką stronę, należy dążyć do tego, by wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Działania z tym związane to działania z zakresu pozycjonowania, które polegają na:

Warto pamiętać przy tym, że pozycjonowanie nigdy się nie kończy, a na efekty wdrożonych działań często trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Jeśli strona już istnieje, należy przeprowadzić jej audyt SEO, czyli weryfikację witryny w takich aspektach jak:

  • optymalizacja techniczna, w tym między innymi mapa strony czy stan zaindeksowania przez roboty Google, 
  • treść strony, 
  • widoczność strony,
  • ruch na stronie,
  • optymalizacja konwersji

Ponieważ konkurencja na rynku biur rachunkowych jest bardzo wysoka, kluczowe będzie także dokonanie jej analizy, co sprowadza się do oceny widoczności strony w wyszukiwarce (na której jest pozycji), do oceny ruchu na stronie, do oceny technicznej optymalizacji strony i wiele więcej. 

Pozycjonowanie strony biura rachunkowego

W pozycjonowaniu stron internetowych podstawową rolę odgrywają słowa kluczowe, czyli frazy, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę, szukając produktu lub usługi. Przy poszukiwaniu fraz kluczowych do pozycjonowania biura rachunkowego trzeba zachować równowagę pomiędzy wyrażeniami profesjonalnymi a słownictwem potocznym. Co więcej, jeśli biuro działa tylko w jednej lokalizacji, należy inwestować w pozycjonowanie lokalne, czyli pozycjonować stronę na słowa kluczowe z określoną lokalizacją – np. “biuro rachunkowe Warszawa”.

4rtweb

Popularne frazy lepiej omijać szerokim łukiem, ponieważ trudno jest je wypozycjonować. Najlepsze, zwłaszcza dla małego biura rachunkowego, będą frazy z tak zwanym długim ogonem, czyli frazy złożone z kilku słów. Wybrane słowa kluczowe mogą pojawić się w treści strony, czyli na stronie głównej, na stronach ofertowych, a także na blogu firmowym. Bardzo istotne jest, aby treści na stronę biura rachunkowego były merytoryczne, dlatego może tworzyć je jedynie osoba kompetentna, korzystająca z rzetelnych źródeł. Jakościowe treści na stronie biura rachunkowego pozwalają firmie zbudować wizerunek eksperta, są wartościowe (co lubi również Google, nie tylko użytkownik), a także rozbudowują strukturę strony i dostarczają klientom informacji o usługach, z których mogą skorzystać. 

Techniczna optymalizacja strony internetowej biura rachunkowego

Pozycjonowanie to nie tylko słowa kluczowe, ale również odpowiednia budowa techniczna witryny, która pomaga robotom Google odczytywać jej treść i poruszać się po stronie. Taka optymalizacja obejmuje między innymi:

Wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania mają także linki zewnętrzne, czyli linki prowadzące do strony, opublikowane w innych serwisach, najlepiej wartościowych i cieszących się dużym zaufaniem użytkowników. 

Reklama Google Ads dla biura rachunkowego

Płatna reklama Google Ads pozwala szybciej zbudować widoczność strony w wyszukiwarce, zwiększyć ruch na stronie i zwiększyć liczbę konwersji, czyli zapytań ofertowych. Taka reklama przyjmuje różne formy, najczęściej banerów czy sponsorowanych wyników wyszukiwania. Aby okazała się skuteczna, należy zadbać o umieszczenie w treści reklamy istotnych informacji. Warto stawiać też na wspomniane frazy kluczowe z długim ogonem oraz na pozycjonowanie lokalne. 

4rtweb

W ramach Google Ads biuro rachunkowe powinno skorzystać także z remarketingu, czyli takiej reklamy, która dociera do osób już wcześniej przeglądających stronę biura, ale nie dokonujących konwersji. Jest ona mniej kosztowna, a przy tym często skuteczniejsza, zwłaszcza jeśli firma zaproponuje klientowi rabat za skorzystanie z formularza. Warto wspomnieć również o możliwości zamieszczenia reklamy na mapach Google, gdzie biuro powinno stworzyć swoją wizytówkę z takimi informacjami, jak godziny otwarcia czy obowiązujący cennik usług. 

Social media i Facebook Ads dla biura rachunkowego

W dzisiejszych czasach strona internetowa nie jest jedyną formą reklamy w internecie. Również biura księgowe mogą prowadzić zatem własne profile w mediach społecznościowych, aby docierać do większej liczby potencjalnych klientów i pozostawać z nimi w stałym kontakcie. Facebook oferuje firmom także możliwość skorzystania z płatnych kampanii reklamowych – Facebook Ads. Najskuteczniejsza reklama dla biura rachunkowego będzie w tym przypadku reklamą odwołującą się do referencji zadowolonych klientów. Należy pamiętać przy tym, że biuro nie kieruje swoich usług do każdego użytkownika Facebooka, ale do innych przedsiębiorców. Trzeba więc dostosować przekaz reklamy do potrzeb i oczekiwań osób prowadzących działalność gospodarczą. 

UX i optymalizacja konwersji na stronie biura rachunkowego

Kiedy strona internetowa zaczyna generować ruch, należy zadbać o to, by odwiedzający ją użytkownicy zdecydowali się na współpracę. Służy temu optymalizacja konwersji i UX (User Experience, czyli wrażenia użytkownika, ogół doświadczeń związanych z odwiedzaną stroną internetową). Działania te polegają na ułatwieniu drogi użytkownika do podjęcia decyzji o współpracy. Składa się na nie między innymi:

  • poprawa szybkości strony,
  • usunięcie błędów w funkcjonalności strony na urządzeniach mobilnych,
  • optymalizacja funkcjonalności formularzy kontaktowych, 
  • poprawa wyglądu i funkcjonalności strony,
  • optymalizacja funkcjonalności menu strony.

Zarówno płatne reklamy, jak i pozycjonowanie strony to rozwiązania, które powinny okazać się skuteczną promocją dla biura rachunkowego. Najkorzystniej jest natomiast stosować wszystkie te metody jednocześnie.

Podobne wpisy