4rtweb

Jak reklamować salon fryzjerski w Internecie?

W dzisiejszych czasach nowy salon fryzjerski może pochwalić się zazwyczaj efektowną aranżacją wnętrz, przyciągającym wzrok logo czy intrygującą nazwą. Jego reklama powinna być prowadzona zarówno “w realu”, jak i w sieci. Duży szyld na zewnątrz lokalu, plakaty, wzmianka w lokalnej prasie i działania w sieci – wszystko to może przynieść nowemu salonowi fryzjerskiemu prawdziwy sukces. Jak zaplanować natomiast kampanię marketingową w internecie?

Strona internetowa salonu fryzjerskiego

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dla każdej firmy profesjonalna strona internetowa to dzisiaj właściwie obowiązek. Witryna stworzona dla salonu fryzjerskiego musi uwzględniać między innymi takie elementy jak:

 • dane kontaktowe,
 • lokalizację lokalu,
 • opis oferty,
 • cennik,
 • galerię,
 • informacje o certyfikatach i szkoleniach,
 • opcję rezerwacji terminu online.

Szczególne znaczenie dla klientów salonu fryzjerskiego będzie miała przede wszystkim galeria zdjęć, przedstawiająca zarówno sam lokal, jak i efekty pracy fryzjerów. Fotografie “przed i po” metamorfozie to dla salonu fryzjerskiego najlepsza reklama, choć w dzisiejszych czasach nadal niewystarczająca. Warto pamiętać przy tym, że zdjęcia i grafiki na stronie również odgrywają swoją rolę w pozycjonowaniu. Należy więc starannie opracowywać fotografie publikowane na stronie głównej, na podstronach czy we wpisach blogowych, umieszczając frazy kluczowe między innymi w opisach alternatywnych dodawanych obrazów. 

Pozycjonowanie strony WWW salonu fryzjerskiego

Pozycjonowanie strony salonu fryzjerskiego to pozycjonowanie lokalne – w końcu salon działa w obrębie danego regionu, a potencjalny klient nie pokona setek kilometrów, aby udać się na strzyżenie czy farbowanie do innego miasta. SEO w przypadku takiej witryny będzie skupiało się zatem na pozycjonowaniu słów kluczowych związanych z lokalizacją, jak “fryzjer Warszawa” czy “fryzjer Warszawa Bielany”. Optymalizacja strony pod kątem danych fraz pozwala sprawić, że witryna będzie wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwarki Google. Pomocne w pozycjonowaniu jest zaś między innymi prowadzenie bloga firmowego z wartościowymi wpisami, a także opracowanie samej witryny tak, aby była przejrzysta i przyjazna użytkownikowi. Nie bez znaczenia pozostają także działania off-site, czyli między innymi linkowanie zewnętrzne pozyskiwane na przykład za sprawą artykułów sponsorowanych, publikowanych w lokalnych serwisach informacyjnych czy na stronach influencerów. 

4rtweb

Salon fryzjerski na mapach Google

Bardzo ważną kwestią w branży usługowej jest odpowiednie zaprojektowanie wizytówki Google Moja Firma, dzięki której informacje o salonie fryzjerskim będą wyświetlały się użytkownikom w mapach Google. Taka wizytówka może zawierać nie tylko adres salonu, ale również godziny otwarcia, cennik, a nawet galerię zdjęć i co najważniejsze – opinie zadowolonych klientów, do pozostawienia których warto zachęcać konsumenta na różne sposoby. Marketing internetowy w przypadku branży beauty powinien skupiać się na przyciągnięciu do salonu klientów mieszkających w pobliżu lokalu, dlatego wysoka pozycja firmy w Google Maps ma tak duże znaczenie.

Salon fryzjerski w social mediach

Najpopularniejsze media społecznościowe – Facebook, Instagram czy Pinterest – pozwalają firmom publikować w sieci treści (posty), zdjęcia, filmy czy reklamy, a także pozostawać z klientami w stałym kontakcie. Z mediów społecznościowych korzystają miliony ludzi na całym świecie, co oznacza, że taka reklama salonu fryzjerskiego ma naprawdę ogromny zasięg. Z uwagi na charakter tej branży, nie można zignorować potencjału marketingu szeptanego, czyli rekomendacji usługi poprzez recenzowanie, komentowanie, ocenianie czy “lajkowanie”. Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych pozwala firmie dbać o swój pozytywny wizerunek i nie tylko pozyskiwać nowych klientów, ale również dbać o przywiązanie tych, którzy już skorzystali z usług salonu. Należy pamiętać przy tym, że taki profil musi być aktywny, co oznacza konieczność:

 • regularnego publikowania nowych postów,
 • odpowiadania na komentarze,
 • reagowania na opinie,
 • odpowiadania na wiadomości. 

Ponieważ jedna zła opinia może popsuć renomę nawet najlepiej ocenianej do tej pory firmie, nigdy nie należy ignorować niekorzystnych recenzji. Warto odpowiadać na nie w sposób kulturalny i rzeczowy, a także zapraszać klienta do ponownego skorzystania z usług salonu. 

Płatna reklama Google Ads

Nie trzeba dysponować wielki budżetem, aby móc skorzystać z opcji płatnej kampanii reklamowej Google Ads. Taka reklama to między innymi banery graficzne oraz sponsorowane wyniki wyszukiwania, które pojawiają się w wyszukiwarce Google nad wynikami organicznymi (uzyskanymi na skutek dobrego pozycjonowania witryny). Przy wyborze modelu płatności PPC, firma płaci za reklamę dopiero wtedy, kiedy klient kliknie na nią i wejdzie na stronę salonu, dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to bezpieczna inwestycja w ramach kampanii reklamowej dla praktycznie każdej branży. 

Jak zatrzymać klienta?

Zdobycie klienta to pierwszy krok do sukcesu w biznesie. Później klienta trzeba jeszcze zatrzymać przy sobie, czyli przywiązać go do swojej oferty. Podstawą jest w tym przypadku przede wszystkim zadowolenie z poziomu świadczonych usług, jednak kiedy konsument ma do wyboru kilka satysfakcjonujących opcji, szalę na korzyść reklamowanego salonu może przechylić na przykład:

 • atrakcyjny program lojalnościowy,
 • karta stałego klienta,
 • zniżka na kolejny zabieg,
 • możliwość dokonywania rezerwacji za pomocą aplikacji na telefon,
 • zbudowanie pozytywnego wizerunku w mediach społecznościowych. 

Podobne wpisy