Jak reklamować restaurację w internecie?
Prowadzenie lokalu gastronomicznego to niezwykle trudne zadanie. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z prowadzeniem biznesu czy organizacją pracy w samej kuchni, ale również strategii marketingowej całego przedsięwzięcia. W końcu bez dobrej reklamy nie ma mowy o sukcesie w branży gastronomicznej. Nawet najlepsze jedzenie trzeba jakoś wypromować, a najłatwiej jest zrobić to właśnie w internecie.
Od czego zacząć promowanie restauracji w sieci?
Jak każda dobra reklama, strategia marketingowa dla restauracji powinna mieć swój początek w określeniu profilu idealnego klienta. Idealny klient – tak zwana persona – to osoba, która będzie korzystała z oferty lokalu gastronomicznego. Dla skuteczności reklamy należ poznać jej potrzeby i oczekiwania, a także wartości, którymi się kieruje, czy nawet jej zainteresowania. Informacje te pozwolą ustalić odpowiedzi na pytania:
- dlaczego klient ma wybrać właśnie tę restaurację,
- z czego znana ma być restauracja,
- co daje restauracji przewagę nad innymi lokalami,
- z jakich mediów potencjalny klient może dowiedzieć się o restauracji (prasa, strony internetowe, social media, blogi?)
Po uzyskaniu takich informacji mamy szansę stworzyć najskuteczniejszą reklamę, która nie tylko trafi do odpowiedniego klienta, ale również pozwoli zatrzymać go przy firmie jak najdłużej. Warto wspomnieć przy tym, że według badań, młodzi ludzie wybierają restauracje przede wszystkim na podstawie:
- recenzji online,
- poleceń w mediach społecznościowych,
- reklam, również tych zamieszczanych w mediach społecznościowych i na innych stronach internetowych.
Jak widać, reklamowanie restauracji w internecie to podstawa, jeśli lokal gastronomiczny ma osiągnąć sukces, zwłaszcza wśród osób z pokolenia X czy z pokolenia Millenialsów.
Reklama restauracji w internecie
Pizza, pub, restauracja czy bar – wszystkie lokale gastronomiczne potrzebują dzisiaj przede wszystkim sprawnie działającej strony internetowej. Taka strona musi być estetycznie zaprojektowana, funkcjonalna i przede wszystkim stale aktualizowana. Potencjalny klient powinien znaleźć na niej:
- dane kontaktowe i lokalizację restauracji,
- obszar dostaw,
- aktualne menu,
- galerię zdjęć – wnętrza i serwowane potrawy/napoje,
- informacje o promocjach,
- odnośniki do profili w mediach społecznościowych,
- wtyczkę do zmiany języka strony.
Dobrze również, jeśli strona internetowa prowadzona jest wraz z blogiem firmowym. Zwiększa to bowiem szanse na jej dobre pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania oraz umożliwia budowanie pozytywnego wizerunku marki. Na blogu restauracji można umieszczać między innymi wpisy z przepisami, informacje o osobach pracujących w lokalu czy ciekawostki ze świata kulinariów.
Pozycjonowanie strony restauracji
Restauracja może działać lokalnie lub prowadzić działalność w lokalach rozmieszczonych na terenie całego kraju. W obu przypadkach istotne jest, aby jej strona internetowa wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Tutaj mamy do czynienia z optymalizacją witryny pod kątem wyszukiwarki, czyli z pozycjonowaniem na zadane słowa kluczowe. W przypadku restauracji, zastosowanie znajdą przede wszystkim frazy z nazwą miasta czy dzielnicy, co pozwoli zadbać o wysoką pozycję strony w wynikach wyszukiwania lokalnego.
Na pozycjonowanie strony firmowej składają się działania on-site i off-site. Pierwsze dotyczą optymalizacji samej strony i obejmują między innymi:
- sposób działania witryny (np. szybkie ładowanie),
- strukturę strony (np. dopasowanie do urządzeń mobilnych),
- SEO (np. stosowanie nagłówków, tworzenie meta opisów, publikowanie wartościowych treści).
Z kolei czynności off-site to budowanie autorytetu strony poprzez linkowanie do niej z innych wartościowych serwisów, na przykład z serwisów informacyjnych o charakterze lokalnym.
Reklama Google Ads restauracji
Widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google może podnieść także płatna kampania reklamowa – Google Ads. Przyjmuje ona postać między innymi nieorganicznych wyników wyszukiwania, które wyświetlają się użytkownikowi na samej górze listy (są oznaczone jako reklama). W modelu PPC (Pay Per Click) za taką reklamę płaci się tylko wtedy, kiedy użytkownik kliknie na nią i wejdzie na stronę, do której kieruje link czy baner. Jest to zatem bezpieczna inwestycja w reklamę, którą warto przynajmniej przetestować.
Restauracja na Mapach Google
Logicznym jest, że klient wyszukujący w sieci nazwę restauracji, w której może zamówić posiłek, będzie kierował się przede wszystkim jej lokalizacją. Z tego względu każda restauracja powinna widnieć na Mapach Google. Wizytówka w Google Moja Firma jest całkowicie darmowa. Restaurator może podać w niej między innymi dane teleadresowe swojego lokalu, zdjęcia jego wnętrza oraz aktualne menu. Co więcej, Google Moja Firma pozwala zbierać opinie klientów, które wyświetlają się przy wynikach wyszukiwania. W przypadku usług gastronomicznych takie opinie mają kluczowe znaczenie dla biznesu – duży odsetek klientów sprawdza opinie o restauracji przed zamówieniem w niej jedzenia po raz pierwszy. Warto więc zachęcać zadowolonych klientów lokalu do pozostawienia po sobie takiej rekomendacji, zamieszczając prośbę o wystawienie opinii na przykład w karcie menu.
Restauracja w social mediach
Social media to doskonałe miejsce na reklamę dla lokalu gastronomicznego. Największe zastosowanie znajduje tam marketing szeptany, czyli wzajemne polecenia internautów w postaci opinii, ocen, komentarzy czy polubień. W social mediach restauracja może publikować zdjęcia dań, aktualne menu, informacje o promocjach czy ciekawostki z życia restauracji od kuchni. Wszystko to ma duży wpływ na decyzje, jakie podejmuje współczesny konsument, korzystający na co dzień przede wszystkim z Facebooka czy Instagrama. Promować lokal gastronomiczny takimi kanałami pomogą firmie także influencerzy – nie jedna sieć restauracji właśnie im zawdzięcza swój sukces i możliwość ekspansji na inne obszary kraju.
Oferta na portalach do zamawiania jedzenia
W okresie pandemii znacząco wzrosło zainteresowanie możliwością zamawiania jedzenia z dowozem do domu. Rosnący trend nadal pozostaje na wysokim poziomie, dlatego każda większa restauracja powinna zamieścić swoją ofertę na portalu do zamawiania jedzenia. W taki sposób może skorzystać z renomy witryny, którą użytkownicy dobrze już znają i zyskać zaufanie nowych klientów.
Programy lojalnościowe, czyli jak przywiązać do siebie konsumenta
Przyciągnięcie pierwszego klienta, który “odważy się” spróbować jedzenia w nowej restauracji to jedno, a utrzymanie go na dłużej to już zupełnie co innego. Co prawda, dobre jedzenie powinno wybronić się samo, jednak restaurator może postarać się nawiązać trwałą relację z klientem również innymi sposobami. Wśród nich wymieniamy między innymi:
- akcje promocyjne,
- eventy tematyczne organizowane w lokalu,
- programy lojalnościowe pozwalające na uzyskanie zniżki,
- tzw. Happy Hours (niższe ceny np. przed zamknięciem).
W dzisiejszych czasach dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie prostej aplikacji, która pozwala dokonywać zamówień na wynos czy chociażby zarezerwować stolik w kilka sekund, bez konieczności telefonowania do restauracji.
Warto pamiętać również, że w branży gastronomicznej liczy się pozostawanie z klientem w stałym kontakcie. Należy dbać zatem o publikowanie “świeżych” postów w mediach społecznościowych, a także o szybkie odpowiadanie na zapytania i reagowanie na komentarze czy opinie klientów zamieszczone w sieci – zwłaszcza na te negatywne. W przypadku krytyki najlepiej wyjaśnić sytuację i zaprosić klienta do ponownej wizyty w lokalu, celem zatarcia złego wrażenia.