4rtweb

Indeksowanie strony internetowej – dlaczego jest ważne?

Uzyskanie wysokich wyników wyszukiwania w Google jest uzależnione od wielu czynników. Większość determinantów umożliwiających wysunięcie się witryny na prowadzenie w Google znają wyłącznie najlepsi specjaliści w branży. Niemniej jednak wyjątkowo ważnym czynnikiem rzutującym na pozycję strony www jest dynamiczna i statyczna mapa witryny, a także liczba zaindeksowanych podstron, choć te można dodawać ręcznie i nie trzeba czekać na reakcję Google. Zobacz, na czym polega indeksowanie i jak się tym zająć, aby osiągnąć sukces.

Czym jest indeksowanie strony i na czym to polega?

Indeksowanie stron internetowych można porównać do programowej weryfikacji plików, które są dostępne w formatach HTML lub PDF na witrynach. Odpowiednie narzędzia, z których korzysta wyszukiwarka Google, odpowiadają za proces indeksowania, czyli zbierania informacji na temat:

  • fraz kluczowych,
  • obrazów na stronie,
  • linków powiązanych z witryną.

Po przeprowadzeniu dokładnego procesu skanowania strony internetowej następuje przekazanie zebranych informacji do wyszukiwarki adresów. Dzięki temu strona www jest widoczna, np. w przeglądarce internetowej, kiedy korzystamy z wyszukiwarki Google.

Pamiętaj! Po założeniu nowej strony internetowej zawsze zadbaj o to, aby została jak najszybciej zaindeksowana. Dzięki temu użytkownicy internetu będą mieć szybszy dostęp do Twojej witryny, a Ty zaczniesz wdrażać zaplanowaną strategię SEO.

Trzy etapy indeksowania stron internetowych – zobacz, jak to działa w praktyce!

W dzisiejszych czasach większość stron internetowych korzysta z pozycjonowania i indeksowania w wyszukiwarce Google. To najpopularniejsza wyszukiwarka, a więc to właśnie na niej skupiają się specjaliści SEO. Procedury związane z indeksowaniem stron możemy podzielić na trzy podstawowe etapy, które są realizowane bezpośrednio przez Google.

  1. Pierwszy etap to pełne skanowanie strony internetowej. Służą do tego roboty Google, które nie zawsze działają tak szybko, jak byśmy chcieli. W tym przypadku zastosowanie znajduje proces crawlowania, czyli działania, które sprawdzają strukturę, zawartość i kod stron. Algorytmy Google na etapie skanowania biorą pod uwagę wszystko, co może w przyszłości rzutować na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
  2. Następnie zachodzi procedura indeksacji strony www. Kiedy już URL zostanie zlokalizowany, algorytmy Google analizują go pod kątem zawartości. Filtrowane treści są wartościowe dla wyszukiwarki wtedy, kiedy są napisane prostym językiem, przystępnym dla potencjalnego użytkownika. To właśnie z tego względu tak ważne jest dodanie atrybutów ALT do obrazów wyświetlanych na stronie. Otóż Google przetwarza najlepiej wszystko to, co jest tekstem. 
  3. Ostatni etap to ustalenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania w Google. Algorytmy dokładnie weryfikują witrynę pod kątem liczby oraz rodzaju występujących fraz kluczowych i jakości dodanej treści na podstronach. Na tej podstawie ustalana jest pozycja witryny w wyszukiwarce. Jest też kilka czynników, które wpływają na indeksację oraz pozycjonowanie: aktualność treści, występowanie fraz kluczowych oraz responsywność całego serwisu www.

Krótko mówiąc… indeksowanie stron internetowych to zbieranie, segregowanie i przetwarzanie danych o stronach internetowych, co w przyszłości pozwala na ustalanie pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania w Google.

Indeksowanie strony www – czy można dodać stronę samodzielnie?

Jeśli nie chcesz czekać, aż roboty Google same znajdą Twoją nową stronę internetową lub trwa to już zbyt długo, możesz podjąć pewne kroki, które usprawnią proces indeksacji. Witrynę www da się zgłosić do wyszukiwarki na własną rękę. Tutaj przyda się narzędzie Google Search Console, które ma wiele praktycznych narzędzi, funkcji i rozwiązań ułatwiających pozycjonowanie stron internetowych i zarządzanie nimi.

Funkcjonalność, która nas interesuje to dodawanie adresu URL strony do zaindeksowania przez Google. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do panelu GSC i przejść do opcji indeksowania. W tym miejscu możesz też sprawdzić status dostępności adresu strony w Google. Jeśli wskazany URL nie będzie widoczny, możesz złożyć prośbę o zaindeksowanie jej przez algorytm i to wszystko – resztą zajmują się algorytmy Google.

Taka metoda indeksacji sprawdzi się dobrze w przypadku pojedynczych stron internetowych. Problem pojawia się wtedy, kiedy Google nie zaindeksowało jeszcze dziesiątek, setek lub tysięcy adresów URL.  Wtedy konieczne jest stworzenie mapy witryny w pliku .XML. Następnie trzeba przekazać go do Google przez GSC i to wszystko.

Jak wygenerować mapę witryny do indeksacji? To musisz wiedzieć!

Aby proces indeksowania stron internetowych (w większych ilościach) przebiegał sprawnie, warto wygenerować mapę witryny. Można do tego użyć zewnętrznego programu lub wtyczki, np. do WordPressa. Tutaj doskonale sprawdza się YoastSEO – to darmowa wtyczka, która pozwala na wygenerowanie mapy w kilku kliknięciach.

Po przygotowaniu mapy witryny musisz tylko zalogować się do swojego panelu GSC, a następnie wkleić link do wygenerowanej mapy. Po akceptacji pliku musisz tylko poczekać aż roboty Google zaindeksują wszystkie wskazane witryny. Ręczne dodanie stron do indeksacji daje gwarancję, że Twoje strona zostanie szybko zauważona przez roboty Google i szybciej pojawi się w wynikach wyszukiwania.

Weryfikacja zaindeksowania strony – jak to sprawdzić?

Analiza statusu zaindeksowania strony internetowej jest wyjątkowo prosta. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę internetową „site:nazwastrony.pl” i zatwierdzisz polecenie. Twoim oczom ukaże się lista wyników wyszukiwania dotyczących wyłącznie Twojej witryny.

Druga metoda to weryfikacja indeksacji w konsoli GSC. Tutaj jednak potrzebujesz dostępu do panelu administratora. Jeśli jednak zajmujesz się kompleksowo pozycjonowaniem stron internetowych – ta metoda będzie znacznie korzystniejsza.

Podsumowując: indeksowanie stron internetowych przez Google odbywa się automatycznie. Z tego względu może zajmować sporo czasu. Ten można jednak nieco ograniczyć poprzez samodzielne dodanie witryn do panelu GSC. Pamiętaj, że brak obecności witryny w wyszukiwarce skutkuje tym, że pozyskiwanie nowych użytkowników odwiedzających stronę jest praktycznie niemożliwe, a żadne działania SEO nie przyniosą żadnych efektów, dopóki strona nie zostanie zaindeksowana.

Może zainteresują Cię: