4rtweb

Jak reklamować gabinet weterynarii?

Zwykła reklama gabinetu weterynarii jest zakazana, zgodnie z treścią ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt. Nie dotyczy to jednak wszystkich form marketingu. Możliwe jest zatem promowanie usług weterynarza za pomocą odpowiednio dobranych metod, które nie naruszają wspomnianych przepisów. Jak reklamować gabinet weterynarii w Internecie zgodnie z prawem?

Działania nie-promocyjne

Zakładom weterynaryjnym zabrania się udostępniania informacji, które kwalifikują się jako działania promocyjne. Informacjami takimi nie są jednak  między innymi godziny pracy zakładu, adres zakładu, a także zakres i rodzaj świadczonych usług. Oznacza to, że zakład leczniczy dla zwierząt można reklamować poprzez założenie wizytówki Profil Firmy w Google, a także poprzez zbudowanie prostej strony internetowej

Czy weterynarz może promować się w sieci poprzez podawanie swoich kwalifikacji? Tak, dozwolone jest podawanie informacji między innymi o posiadanym stopniu czy tytule naukowym, a także o tym:

 • gdzie lekarz się kształcił,
 • gdzie zdobywał doświadczenie,
 • jakie ukończył kursy i szkolenia,
 • w jakich programach badawczych brał udział. 

Prawo pozwala na upublicznianie podstawowych informacji, które służą właściwie przede wszystkim do identyfikowania weterynarzy i zakładów weterynarii. 

W branży tej niedozwolone jest natomiast promowanie sprzedaży, a także odpłatnego korzystania z towarów i usług. Zakazuje się również autopromocji i nakładania konsumentów do korzystania z usług danego zakładu, a nawet wskazywania, że jest on w jakiś sposób lepszy niż inne. Za naruszenie tych przepisów weterynarzom grożą surowe sankcje, w tym nawet kara ograniczenia wolności. 

Głównymi problemami w procesie reklamowania zakładu weterynaryjnego będą więc następujące zakazy:

 • zakaz korzystania z reklam w radiu i telewizji,
 • zakaz używania nazwiska i wizerunku do celów komercyjnych,
 • zakaz zapewniania o skuteczności leczenia,
 • zakaz wskazywania na fakt korzystania z wysokiej jakości sprzętu w zakładzie leczniczym.

Jak więc promować zakład weterynaryjny zgodnie z przepisami?

Jak reklamować gabinet weterynarii w internecie?

Weterynarz może posiadać stronę internetową, fanpage w mediach społecznościowych czy bloga firmowego. Istotne jest jednak to, jak będzie korzystał z tym form reklamy. Lekarzowi weterynarii wolno jest między innymi:

 • przedstawiać siebie jako eksperta w danej dziedzinie,
 • publikować zdjęcia gabinetu czy zdjęcia wizerunku lekarza, wskazujące na posiadaną specjalizację,
 • pisać o atutach swojego zakładu weterynaryjnego, jednak tylko w aspektach pozamedycznych.

Co ciekawe, dopuszcza się także możliwość korzystania z artykułów sponsorowanych, o ile nie zachęcają one bezpośrednio do korzystania z usług promowanego zakładu. Zatem weterynarz może umieszczać swoje wizytówki na stronie internetowej czy portalach medycznych, może kreować siebie w roli eksperta, a także dzielić się wiedzą, ale nie może promować się bezpośrednio – nie może być sponsorem promocji. Dozwolone jest zatem promowanie weterynarza przez inne podmioty, na przykład przez pacjentów, a właściwie przez właścicieli zwierząt leczonych w danym zakładzie

Reklama zakładu weterynarii w praktyce

Lekarz weterynarii nie może korzystać ze wszystkich metod promocji dostępnych w Internecie. Wykluczone jest między innymi wykupienie kampanii reklamowej Google Ads czy Facebook Ads. Oznacza to, że skuteczność reklamowania zakładu weterynaryjnego zależy przede wszystkim od umiejętnego prowadzenia kanału w mediach społecznościowych oraz od umiejętnego prowadzenia strony internetowej. Profesjonalna witryna powinna robić na użytkowniku dobre wrażenie – ma być przejrzysta, intuicyjna, estetyczna, ale też szybko się ładować i działać prawidłowo na urządzeniach mobilnych. Kluczowe jest również przedstawienie na niej gabinetu weterynarii w jak najlepszym świetle oraz promowanie strony poprzez:

 • pozycjonowanie,
 • umieszczanie informacji w katalogach firm lokalnych,
 • umieszczanie informacji na forach internetowych.

Weterynarz ma prawo korzystać z marketingu szeptanego. Może prowadzić fanpage na Facebooku czy innym portalu społecznościowym. Dzięki niemu dotrze do konkretnej grupy docelowej i będzie w stanie komunikować się bezpośrednio z potencjalnymi i stałymi klientami. Z kolei za sprawą bloga firmowego, na którym publikowane będą wartościowe artykuły poradnikowe, weterynarz zbuduje wizerunek eksperta, który dzieli się wiedzą – wszystkie te działania są dozwolone przez obowiązujące przepisy.

Jak powinna wyglądać strona internetowa zakładu weterynaryjnego?

Dobra strona internetowa gabinetu weterynarii powinna zawierać:

 • dane teleadresowe placówki,
 • informacje o weterynarzach pracujących w zakładzie,
 • informacje o zakresie oferowanych świadczeń,
 • informacje o sprzęcie, jakim dysponuje gabinet. 

Korzystnie jest umieścić na stronie opinie wystawione przez właścicieli zwierząt – oni mogą promować weterynarza, natomiast on sam nie ma prawa do autopromocji. Warto zadbać też, by strona internetowa gabinetu pozwalała zarejestrować się na wizytę online, bez konieczności telefonowania do zakładu czy składania w nim osobistej wizyty.

Stronę www gabinetu weterynarii można także pozycjonować, aby wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Takie działanie opiera się na optymalizacji witryny, czyli między innymi na dobraniu odpowiednich słów kluczowych i umieszczaniu ich w treściach na stronie. Również przy pozycjonowaniu należy pamiętać o tym, że lekarz weterynarii nie może promować – ma jedynie prawo informować o udzielanych świadczeniach. Czym więc może pochwalić się na swojej stronie internetowej? 

Ponieważ zwykła reklama jest zabroniona, należy zapomnieć między innymi o języku korzyści czy kuszeniu promocjami. Weterynarz może pochwalić się na przykład:

 • dużym parkingiem przy zakładzie lecznictwa, 
 • dogodnymi godzinami pracy zakładu,
 • udogodnieniami dla osób starszych, niepełnosprawnych czy matek z dziećmi. 

Nie wolno zapominać także o stronie graficznej witryny. Jednak zamiast dużego logo, bezpieczniej będzie postawić na zdjęcia gabinetu, które nie bezpośrednio promują usługi weterynarza – świadczą o nowoczesności czy higienie w zakładzie leczniczym.

Podobne wpisy