Pierwsze strony internetowe w Polsce i na świecie

Pierwsze strony internetowe w Polsce i na świecie

Pierwsza strona internetowa na świecie

Pierwsza strona www powstała dokładnie 32 lat temu, czyli 20 grudnia 1990 roku. Stworzył ją brytyjski fizyk Tim Berners-Lee na potrzeby CERN-u. Celem było ułatwienie przekazywania dokumentów i treści wewnątrz organizacji. Strona została udostępniona wszystkim użytkownikom w 1993 roku. CERN odtworzył i udostępnił stronę ponownie w 2013 roku. Mimo 30 lat istnienia, stronę można otworzyć na urządzeniach mobilnych.

Fizyk stworzył podstawy języka HTML, a cały projekt nazwał World Wide Web (WWW). Jako webserwer wykorzystał swój prywatny komputer NeXT Cube, który został stworzony przez firmę Steve’a Jobsa (którą założył po odejściu z Apple). Zalążek do stron WWW stanowiła aplikacja ENQUIRE, którą stworzył na własny użytek w 1980 roku. Tim Berners-Lee napisał również książkę o początkach sieci oraz o jej przyszłości pod tytułem „Weaving the Web” („Tkając sieć”).

Następne strony, które powstawały, musiały korzystać z kodu źródłowego WorldWideWeb na zasadzie royalty-free, czyli całkowicie bezpłatnie. Było tak dlatego, że Internet nie posiadał wtedy żadnej trwałej struktury. Z tego powodu każdy twórca musiał zadbać o hosting we własnym zakresie.

Do 1993 roku powstało około 500 stron WWW, ale odpowiadały one jedynie za 1% ruchu w sieci. Ludzie w większości kontaktowali się w większości przy pomocy poczty elektronicznej. Zmieniło się to dopiero na przełomie 1993 i 1994 roku, kiedy powstała pierwsza przeglądarka internetowa pod nazwą Mosaic. Na jej podstawie powstał później FireFox.

Wygląd pierwszej strony różnił się jednak znacząco od stron, które znamy obecnie. Jest to jedynie zbiór hiperłączy. Nie zawiera żadnych grafik, jedynie tekst. Co ciekawe, stronę można nadal odwiedzić tutaj. Mimo iż całkowicie różniła się od dzisiejszych stron, stanowi bazę tego, co znamy obecnie. Była na swoje czasy czymś rewolucyjnym.

Jak to wyglądało w Polsce?

Pierwsza strona internetowa w Polsce powstała w 1993 roku. Została założona przez NASK. Nosiła nazwę „Polska Strona Domowa”. Tę stronę również nadal można odwiedzić pod adresem http://oldwww.fuw.edu.pl/PHp.html.

Niektóre strony internetowe, które powstawały wtedy w Polsce, nadal istnieją i prawdopodobnie wszyscy dobrze je znamy. W 1995 Leszek Bogdanowicz stworzył „Wirtualną Polskę”. Na początku oficjalnie nie była stroną internetową, a jedynie katalogiem danych. Szybko zyskała na popularności i w 1996 roku miała już około 10 tysięcy odsłon dziennie, co dawało całkiem dobry wynik na tamten czas.

W 1996 roku powstała strona o nazwie „Polskie Zasoby Internetu”. Stworzyli ją specjaliści z Optimusa. Ta strona również nadal istnieje, ale pod nazwą „Onet”.

Pierwsza wyszukiwarka

Według wielu badaczy pierwszą wyszukiwarką internetową była Archie. Zastała uznana za pierwszą, najbliższą koncepcyjnie do tych dzisiejszych wyszukiwarek. Służyła do szybkiego odnajdywania plików na serwerach FTP.

Pierwszą wyszukiwarką, która jest znana do dzisiaj była Yahoo!. Powstała w 1994 roku. Istniało wtedy około 3 tysiące stron internetowych. Podbiła serca tym, że nie tylko wyszukiwała strony, ale również posiadała wiele innych funkcji, między innymi takich jak e-mail. Google powstało dopiero w 1998 roku.

Wielkie początki

Pierwsze strony internetowe nie przypominały wyglądem tych, z których korzystamy obecnie. Nie miały grafik, służyły głownie do katalogowania danych. Obecnie spełniają dużo więcej funkcji. Jednak dzięki tym pierwszym żyjemy teraz w świecie, który znamy. Czy ktoś z nas wyobraża sobie teraz świat bez stron internetowych?

Podobne wpisy