4rtweb

Prowadzenie firmowego bloga – jaki ma wpływ na pozycjonowanie strony www?

Niestety, ale nie ma idealnej recepty na skuteczne działania SEO. W dzisiejszych czasach trzeba wdrożyć kompleksową strategię działania, aby osiągnąć zamierzone efekty i uzyskać wysokie pozycje wyszukiwania serwisu w Google. Chcesz dowiedzieć się, czy firmowy blog może przyczynić się do poprawy konwersji na stronie sklepu internetowego lub indywidualnej marki? Zobacz poniższy wpis, a dowiesz się, jak skutecznie prowadzić firmowy blog, by przyciągać uwagę klientów i wspierać działania SEO na stronie.

Jak zacząć prowadzić firmowy blog? Najważniejsze informacje w pigułce

Podjęcie decyzji o założeniu firmowego bloga jest niezbędne. Wbrew pozorom regularnie dodawane wpisy blogowe mogą realnie podnieść wiarygodność przedsiębiorcy w sieci, a dodatkowo wpłyną na skuteczność działań pozycjonerskich. Otóż jedną z metod wykorzystywaną przez specjalistów SEO jest budowanie bloga firmowego – oczywiście uwzględniając przy tym frazy kluczowe i linkowanie wewnętrzne do strony.

Aby zacząć prowadzić firmowego bloga wystarczy:

 • zatrudnić agencję lub dobrego copywritera,
 • ustalić content plan, na podstawie którego będą realizowane wpisy blogowe,
 • regularnie publikować nowe wpisy –  tutaj liczy się cykliczność.

Blog firmowy może być prowadzony na tej samej domenie co główny serwis. Wtedy można zbudować dobrą bazę linków wewnętrznych. Niemniej jednak samodzielne prowadzenie firmowego bloga może nie mieć większego sensu – nawet jeśli wpisy będą rzeczowe i przydatne dla klienta. Tutaj ważny jest też content pod SEO, wprowadzenie słów kluczowych do tekstu oraz optymalizacja treści wraz z formatowaniem i ustawieniem prawidłowych nagłówków (te również powinny zawierać frazy kluczowe).

Firmowy blog na stronie www a pozycjonowanie SEO – czy to ma sens?

Jeśli chodzi o blogi firmowe – to ważne zarówno z perspektywy zadowolenia potencjalnego użytkownika, ale także działań związanych z pozycjonowaniem serwisu w Google. Jeśli chcesz zmaksymalizować efekty prowadzonych kampanii SEO, jak najbardziej możesz włączyć w to firmowego bloga. Ten powinien być:

 • unikalny,
 • praktyczny,
 • przygotowany zarówno pod kątem merytorycznym, jak i SEO,
 • aktualizowany – regularne aktualizacje informacji we wpisach (tzw. refreshing) to podstawa.

Nowe treści na firmowym blogu mogą generować spory ruch, a to przekłada się na poziom konwersji na stronie internetowej. Warto też dodać, że częste aktualizacje firmowego bloga przekładają się na możliwość uzyskania lepszych pozycji w Google na konkretne frazy, które zostały użyte w przygotowywanych wpisach.

Blog na stronie internetowej – czy to drogie przedsięwzięcie?

Choć może się wydawać, że firmowy blog nie generuje żadnych kosztów, niestety to kiepskie podejście. Oczywiście właściciel strony internetowej może samodzielnie zacząć budować i dodawać wpisy blogowe. Czy takie działania mają jednak sens? Z punktu widzenia SEO… niekoniecznie.

Aby firmowy blog zwiększał ruch na stronie i poprawiał realnie pozycje witryny w Google, warto zainwestować w sprawdzone usługi marketingowe. Agencja będzie w stanie dokonać audytu SEO strony internetowej oraz stworzyć content plan na bloga, który pozwoli na budowanie treści tak, aby były jednocześnie przydatne dla użytkownika, jak i atrakcyjne dla robotów Google.

W bloga firmowego trzeba zatem zainwestować: czas oraz pieniądze. Średnie miesięczne koszty są uzależnione od: stawki copywritera za tworzenie treści, stawki agencji za analizę SEO, liczby wpisów blogowych tworzonych w skali miesiąca. Zakładając, że wpisy na bloga są dodawane raz w tygodniu (4 artykuły miesięcznie), wtedy koszty nie powinny przekraczać średnio 1000 złotych.

Treści na firmowym blogu – pomysły, inspiracje i porady

Warto mieć na uwadze, że na firmowym blogu powinny znajdować się przede wszystkim rzetelne informacje, które będą interesujące dla osób z branży. Przykładowo: nie ma sensu tworzyć wpisów o przyczynach bólu głowy na blogu firmy zajmującej się produkcją krzeseł. Ogólnie rzecz biorąc, treść w firmowych blogach powinna być:

 • zoptymalizowana pod SEO,
 • wartościowa,
 • odpowiednio sformatowana.

A może chcesz dowiedzieć się, skąd można zaczerpnąć nieco inspiracji, aby stworzyć nowe wpisy blogowe? Możesz sprawdzać działania konkurencji, np. na alternatywnych blogach lub w social mediach. Warto też na bieżąco sprawdzać trendy branżowe oraz frazy kluczowe, które są najpopularniejsze – do tego można użyć np. Senuto. Staraj się też czytać komentarze swoich użytkowników – to często baza wiedzy na temat tego, o czym warto jeszcze napisać.

Dlaczego warto prowadzić firmowego bloga? Jakie są korzyści dla biznesu?

Prowadząc firmowy blog, możesz przede wszystkim umocnić relacje ze swoimi klientami, szczególnie jeśli wpisy są praktycznymi poradnikami branżowymi. To także świetny sposób na budowanie zaufania wśród potencjalnych odbiorców. Pozostałe korzyści, które wynikają z regularnego dodawania zoptymalizowanych wpisów blogowych na stronę internetową to:

 • poprawa skuteczności pozycjonowania SEO,
 • możliwość prowadzenia realnego dialogu z klientem,
 • skuteczne zachęta do sprawdzenia firmowych social mediów,
 • poszerzenie grona odbiorców,
 • zaciekawienie ofertą firmy czytelników, np. przez linkowanie wewnętrzne we wpisach blogowych.

Niemniej jednak w trakcie prowadzenia bloga firmowego warto ustalić jeden styl dodawania wpisów – najlepiej, aby blog był prowadzony maksymalnie przez 2-3 osoby. Dodatkowo warto wprowadzić też podział blogów na kategorie, np. poradniki, ciekawostki. Co więcej, we wpisach blogowych trzeba umieszczać wypunktowania oraz zdjęcia i filmiki – to sprawia, że treść staje się atrakcyjniejsza.

Podsumowując: prowadzenie bloga na stronie internetowej umacnia działania SEO, poprawia wizerunek marki oraz poszerza grupę potencjalnych odbiorców. A zatem naprawdę warto zainwestować nawet większą kwotę w uruchomienie bloga dla swojej firmy – efekty mogą być naprawdę zadowalające.

Podobne wpisy