4rtweb

Pozyskiwanie linków do SEO – jak robić to dobrze?

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie pozyskiwać linki potrzebne do wzmocnienia działań związanych z pozycjonowaniem SEO? Samodzielne pozyskanie wartościowych linków jest możliwe, ale wymaga dokładnej analizy rynku oraz poszerzenia swojej wiedzy z zakresu marketingu internetowego. Jeśli chcesz mieć pewność, że pozycjonowanie SEO wraz z pozyskiwaniem linków jest realizowane tak, jak należy – postaw na współpracę z profesjonalistami. Zobacz, na czym polega linkowanie zewnętrzne i dlaczego to istotny element w pozycjonowaniu stron www.

Linkowanie a SEO – o co tu chodzi?

Proces linkowania to jeden z najważniejszych elementów, których trzeba się podjąć w trakcie pozycjonowania stron internetowych. Na zewnętrznych portalach publikowane są treści, w których znajdują się klikalne linki odnoszące się do stron docelowych. W ten sposób można uskutecznić działania związane z pozycjonowaniem SEO.

Tzw. link building to nieodłączna część strategii marketingowej SEO. Bez wartościowych linków nie będziesz w stanie uzyskać wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Warto mieć na uwadze, że znaczenie ma nie tylko liczba linków, ale także ich jakość. Budowanie struktury linków zewnętrznych na niskiej jakości portalach może spowodować, że pozycja strony spadnie, zamiast wzrosnąć.

Jakie powinny być linki pozyskiwane do działań SEO? To musisz wiedzieć!

Wielu specjalistów SEO podejmuje liczne dyskusje odnośnie do tego, czy warto inwestować w kompleksowy link building. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że warto decydować się na działania umożliwiające zwiększanie rozpoznawalności marki w sieci oraz umocnienie pozycji strony www w wyszukiwarce Google.

Aby pozyskane linki zewnętrzne miały sens, powinny być: mocne, stabilne i wartościowe. Tylko w ten sposób można realnie pozyskać ruch na stronie, który przełoży się na zyski przedsiębiorstwa, np. w ramach podniesienia poziomu sprzedaży produktów oraz usług.

Na etapie poszukiwania linków do pozycjonowania SEO musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych. Cechy dobrych linków to:

 • przekazywanie wartości Page Rank, czyli dofollow,
 • nofollow, to takie, które nie przekazują Page Rank, aczkolwiek roboty Google różnie je interpretują,
 • treść sponsorowana – takie linki są wartościowe i mogą realnie przyczynić się do zwiększenia poziomu konwersji na stronie.

Warto też dbać o to, aby treści na linkach zewnętrznych zyskiwały miano User Generated Contend, czyli treści, która jest wartościowa i tworzona przez użytkownika, np. posty na forach branżowych i komentarze.

Mocne linki SEO – klucz do umocnienia pozycji strony internetowej

W dzisiejszych czasach podstawą do prowadzenia działań związanych z optymalizacją SEO jest pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych. W praktyce: im lepsze linki, tym większa szansa na to, że uda się wysoko wypozycjonować wybraną stronę internetową. Oczywiście wartościowe linki to niejedyny element, który wpływa na skuteczne pozycjonowanie. Liczy się także:

 • optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO,
 • techniczne kwestie witryny, czyli np. skrócenie czasu ładowania strony,
 • wartościowy content na stronie internetowej.

Biorąc pod uwagę pozyskiwanie wartościowych linków i pozostałe wymienione kwestie, można realnie wpłynąć na umocnienie pozycji serwisu w wyszkukiwarce Google. Dobra optymalizacja działań wraz z wartościowym link buildingiem daje szansę nawet na TOP 3 w wynikach wyszukiwania.

Skąd wziąć linki zewnętrzne? Kilka praktycznych wskazówek pozyskiwania linków

Chcesz dowiedzieć się, skąd tak naprawdę można zdobyć wartościowe linki potrzebne do wypozycjonowania serwisu w wyszukiwarce Google? Metod jest naprawdę wiele. Niektóre można realizować na własną rękę, a inne linki wymagają interwencji ze strony zewnętrznych dostawców.

Powszechnie stosowane metody link buildingu na potrzeby SEO to:

 1. Komentarze i posty na forach internetowych – w ten sposób możesz pozyskiwać tematyczne linki dla swojego serwisu www. Warto jednak dbać o to, aby dodawane komentarze miały wartość dla użytkownika. W ten sposób zbudujesz pozycję eksperta swojej marki i przyciągniesz uwagę większej liczby użytkowników.
 2. Wpisy gościnne – to posty, które umożliwiają pozyskiwanie mocnych linków do działań SEO. W ten sposób za darmo zdobędziesz nowe linki – wystarczy tylko poświęcić czas na napisanie wartościowego artykułu.
 3. Artykuły sponsorowane – dobry sposób na budowanie zaplecza linków to także teksty sponsorowane udostępniane na forach zewnętrznych. To najczęściej wykorzystywana metoda link buildingu, która jest wysoce skuteczna i jednocześnie prosta. Pamiętaj jednak, że tworzone wpisy na portale zewnętrzne powinny być wartościowe i pisane tak, aby zainteresować odbiorcę.
 4. Relink – to dość rzadko wykorzystywana metoda link buildingu. W ten sposób pozyskujemy linki przy wykorzystaniu analizy tzw. backlinków konkurencji. Taka metoda umożliwia pozyskiwanie linków tam, gdzie można osiągnąć najlepsze wyniki wyszukiwania.
 5. Budowanie zaplecza SEO – samodzielne budowanie stron zapleczowych pod SEO to także ciekawy sposób na pozyskiwanie mocnych linków. W ten sposób masz maksimum swobody w zakresie linkowania. Pamiętaj jednak o tym, aby strona nie przypominała standardowego zaplecza SEO – skup się na wartości merytorycznej technicznych zagadnieniach serwisu oraz ogólnej jakości portalu.
 6. Współpraca z dostawcami linków – na rynku działa wiele firm, które umożliwiają pozyskiwanie wartościowych linków. Dodatkowo można skorzystać od razu z pełnego pakietu – linkowania wraz ze stworzeniem merytorycznego artykułu sponsorowanego.

Link building i jego znaczenie w działaniach SEO – czy to w ogóle ma sens? Podsumowanie

Pozyskiwanie linków zewnętrznych o wysokiej wartości merytorycznej to podstawa w działaniach SEO stron internetowych. Nawet jeśli masz dobrze zoptymalizowany serwis i mocne nasycenie frazami, może okazać się, że ruch na stronie i pozycje w Google nie są zadowalające.

Często powodem takich sytuacji jest brak dobrego linkowania zewnętrznego. Dopiero wtedy, kiedy zadbasz o wartościową strukturę link buildingu, możesz zauważyć widoczne efekty pozycjonowania – pamiętaj jednak, że na wszystko trzeba czasu. W przypadku pozycjonowania i budowania struktury linków zewnętrznych to nawet kilka miesięcy ciężkiej pracy.

Podobne wpisy