4rtweb

Sklepy Joomla – jak wygląda pozycjonowanie takiego serwisu?

Prowadzenie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli chcemy podbijać nowe rynki – zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Organiczne wyniki wyszukiwania to podstawa, aby zwiększać zysk sklepu internetowego i przyczyniać się do wzrostu popularności dostępnej oferty. Najskuteczniejsza metoda pozycjonowania to współpraca ze specjalistą SEO. W tym artykule chcę przedstawić krótko informację o tym, jak powinno być realizowane pozycjonowanie SEO sklepu Joomla, a także jak prawidłowo konfigurować system CMS, aby zacząć walkę o pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Pozycjonowanie stron Joomla – dlaczego warto współpracować ze specjalistą SEO?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z wykwalifikowanym specjalistą SEO. To przede wszystkim realna szansa na umocnienie pozycji marki na rynku krajowym i międzynarodowym, a także zwiększenie ruchu organicznego na stronie sklepu Joomla.

Pozycjonowanie stron internetowych Joomla z pomocą specjalisty to szansa na:

 • wypracowanie przewagi konkurencyjnej na rynku,
 • zbudowanie zaufania wśród potencjalnych klientów,
 • uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Współpracując ze specjalistą SEO, np. ze mną, możesz realnie zwiększyć liczbę kliknięć na stronie, a także doprowadzić do pozytywnego zakończenia procesu zakupowego na stronie. Kluczowe w kwestii pozycjonowania Joomla jest dopasowanie wartościowych słów kluczowych o dużym wolumenie wyszukiwań. Dzięki temu sklep www ma realną szansę na uzyskanie wyższej pozycji w Google, o ile kilka innych czynników również zostanie zoptymalizowane.

Jak zacząć pozycjonowanie strony Joomla ze specjalistą SEO? Najważniejsze informacje w pigułce

Jeśli chcesz wzmocnić pozycję swojej strony internetowej postawionej na CMS Joomla, koniecznie zacznij współpracę ze mną – specjalistą SEO. W pierwszej kolejności przeprowadzimy audyt SEO, dzięki któremu mogę oszacować, jakie są potencjalne problemy na stronie i co najmocniej wpływa na jej pozycję w Google. Dodatkowe czynniki, które umożliwiają skuteczne pozycjonowanie sklepu Joomla to: link-building, optymalizacja metatagów, kompresja zdjęć, optymalizacja techniczna serwisu.

Pozycjonowanie Joomla – SEO w kilku krokach

Chciałbym nieco przybliżyć kwestie tego, w jaki sposób należy zająć się procesem pozycjonowania sklepu Joomla, aby osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google oraz zwiększyć poziom konwersji na stronie. Aby skrupulatnie rozpocząć działania związane z pozycjonowaniem SEO Joomla, zalecam:

 • Wybierać wyłącznie wartościowe frazy o dużym wolumenie wyszukiwań – to ważne, aby w narzędziach SEO np. Ahrefs i Senuto sprawdzać dokładnie, jakie słowa kluczowe są pożądane dla danego produktu lub kategorii.
 • Postawić na strategię link-buildingową – stworzenie przejrzystej struktury linków zewnętrznych i wewnętrznych to świetny sposób, aby umocnić pozycję sklepu Joomla w Google. Tutaj jednak kluczową rolę odgrywa dostępny budżet oraz miejsca, z których pozyskiwane są linki zewnętrzne.
 • Planować wartościowy content na stronie sklepu Joomla – na etapie pozycjonowania SEO Joomla, warto zadbać o wartościowy i merytoryczny content. Aby działania pozycjonerskie przynosiły efekty, treść na stronie musi zawierać naturalnie wplecione słowa kluczowe oraz mieć wartość dla potencjalnego czytelnika. Warto też tworzyć treść w oparciu o zasady plain language, co jest pożądane przez algorytmy Google.

Dobra strategia SEO to podstawa, dlatego tym zajmuję się już na początku współpracy z klientami. Im lepiej zoptymalizuję serwis Joomla i wdrożę skuteczne zmiany, tym większa szansa na wzrost: wydajności sklepu internetowego, responsywności, interaktywności. To także przekłada się na skrócenie ścieżki zakupowej, a tym samym na zyski biznesu e-commerce.

Na początek audyt SEO – podstawa pozycjonowania Joomla

Pierwszy krok w kierunku skutecznego pozycjonowania SEO to przeprowadzenie audytu strony internetowej. W trakcie takich działań zrealizuję kompleksową weryfikację serwisu, uwzględniając:

 • strukturę adresów URL,
 • nagłówki na podstronach,
 • poziom bezpieczeństwa sklepu Joomla,
 • test szybkości serwisu,
 • strukturę linków wewnętrznych i zewnętrznych,
 • i wiele innych…

Kompleksowo przeprowadzony audyt SEO sklepu Joomla stanowi podstawę, abym mógł w późniejszych etapach współpracy przygotować strategię pozycjonowania SEO oraz wprowadzić kluczowe zmiany na stronie, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonych celów, czyli zwiększenie pozycji serwisu w SERP-ach.

Optymalizacja techniczna a pozycjonowanie Joomla

Kolejny ważny aspekt działań w zakresie pozycjonowania Joomla to optymalizacja techniczna strony. W tym przypadku proponuję zająć się najpierw kompresją grafik i obrazów na stronie, a następnie wdrożeniem działań, które skrócą czas ładowania strony. To jeden ze wskaźników uwzględnianych przez Google podczas ustalania pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Kilka niezbędnych działań, które warto przeprowadzić w zakresie pozycjonowania SEO Joomla to:

 • optymalizacja kodu strony,
 • analiza wtyczek i poprawności ich instalacji,
 • przygotowanie responsywnej wersji serwisu dopasowanej do urządzeń mobilnych,
 • wprowadzenie certyfikatów bezpieczeństwa SSL,
 • optymalizacja metatagów,
 • dodawanie opisów ALT do grafik na stronie,
 • przygotowanie pliku robots.txt oraz stworzenie mapy strony XML.

Do poprawy wydajności strony internetowej Joomla niezbędne jest także ujednolicenie kodu HTML, skryptów JavaScript oraz stylów CSS po stronie serwera.

Content na stronie a pozycjonowanie SEO Joomla

Jeśli chodzi o pozycjonowanie SEO Joomla, kluczem do sukcesu jest też wartościowa treść w obrębie całego sklepu internetowego. Co to znaczy? Otóż pozycjonowanie stron w Joomla powinno obejmować tworzenie treści zgodnie z zasadami SEO oraz najnowszymi wytycznymi dot. plain language. Chodzi przede wszystkim o to, aby content na stronie był:

 • merytoryczny,
 • poprawny pod kątem gramatyki, stylu i formatowania,
 • przejrzysty i czytelny,
 • użyteczny z punktu widzenia użytkownika,
 • nasycony naturalnie frazami kluczowymi.

Warto też zadbać o linkowanie wewnętrzne, szczególnie w obrębie bloga sklepu Joomla. W artykułach polecam linkowanie do kategorii sklepu, które raczej rzadko się zmieniają. Linki do produktów raczej są niewskazane, chociażby ze względu na sezonowość niektórych towarów, a to powodowałoby, że linki wewnętrzne nie będą aktualne.

Content w sklepie Joomla pod kątem SEO powinien być wysokiej jakości, zawierać słowa kluczowe w nagłówkach (ale bez upychania na siłę – keyword stuffing). Istotne są też pogrubienia, wypunktowania, kursywy i infografiki, które powodują, że treść jest naprawdę wartościowa i przejrzysta dla czytelnika.

Link-building – to już ostatni krok w pozycjonowaniu Joomla

Jeśli chcesz naprawdę skutecznie wypozycjonować swój sklep z Joomla, koniecznie nawiąż ze mną współpracę. Zagadnienia związane z budowaniem struktury linków zewnętrznych i wewnętrznych dotyczą przede wszystkim pozyskiwania linków przychodzących z zewnątrz oraz tworzenia struktury na stronie tak, aby potencjalni odbiorcy szybciej trafili na odpowiednie produkty i kategorie. Poszerzając profil linków, zalecam zadbać o to, aby te charakteryzowały się wysokim wskaźnikiem DR i DA.

Podsumowując: pozycjonowanie SEO Joomla wcale nie musi być skomplikowane, o ile współpracujesz z rzetelnym specjalistą. Wieloletnie doświadczenie i wiedza eksperta wraz z dostępem do narzędzi SEO przekłada się na skuteczność wdrażanej strategii pozycjonowania Joomla, a po kilku miesiącach może okazać się, że efekty są naprawdę zadowalające.

Podobne wpisy