4rtweb

Jak powinna wyglądać reklama hotelu w Internecie?

Skuteczna promocja działalności w branży hotelarskiej wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplanowania strategii marketingowej oraz znajomości zagadnień związanych z SEO. Reklama hotelu w internecie to niezbędne działania, które umożliwiają skuteczną promocję biznesu w XXI wieku, czyli w czasach, gdzie prowadzenie biznesu bez użycia nowoczesnych technologii jest praktycznie skazane na porażkę. Zobacz poniższy poradnik i dowiedz się, jak zaplanować skuteczną reklamę hotelu w internecie.

Płatne kampanie marketingowe, czyli Google Ads w ramach reklamy hotelu w internecie

Wbrew pozorom jedną z najskuteczniejszych opcji na promocję hotelu w internecie jest uruchomienie kompleksowej kampanii Google Ads. To jeden z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów przekazu reklamowego w XXI wieku. Kampanie tego typu prowadzone w wyszukiwarce Google, na YouTube oraz w innych miejscach serwowanych przez usługodawcę umożliwiają skuteczne pozyskanie nowego klienta wraz z jednoczesnym nakłonieniem go do pożądanych reakcji na stronie, np. rezerwacji pokoju lub pełnego pobytu w naszym obiekcie.

Podczas prowadzenia działań związanych z reklamą hotelu w internecie kluczowa jest weryfikacja potrzeb użytkowników w wybranych grupach docelowych. Kampanie Google Ads wyróżniają się niesamowitą elastycznością. To oznacza, że możemy dostosować je do swojego budżetu reklamowego, potrzeb oraz poziomu zainteresowania konkretnymi usługami hotelarskimi w danym okresie, np. na wakacjach.

Warto też dodać, że kampanie Google Ads w ramach reklamy hotelu w internecie umożliwiają też prowadzenie skutecznych działań remarketingowych. Jeśli potencjalny klient był już na stronie hotelu, ale ostatecznie nie zarezerwował pobytu – być może warto zachęcić go w ramach kampanii reklamowej do powrotu i finalizacji zamówienia.


Dla firm działających w branży hotelarskiej pojawiło się innowacyjne narzędzie Google Hotel Ads. Dzięki temu kampanie reklamowe wyświetlają się bezpośrednio w wyszukiwarce oraz w Mapach Google. To powoduje, że potencjalny klient w ramach przekazu marketingowego może szybko przejrzeć zdjęcia, warunki rezerwacji, cennik oraz wszelkie istotne informacje potrzebne do zabukowania pokoju.


Kampanie Google Ads dla hotelu są bardzo dynamiczne, dlatego powinny uwzględniać trzy sektory działań: ceny, strony docelowe dla potencjalnych klientów oraz lista obiektów, które warto promować online. Pamiętaj, że jako reklamodawca płacisz wyłącznie za kliknięcia, czyli realną rezerwację pokoju w hotelu.

Kampanie reklamowe dla hotelu w social mediach – jak to zrobić na Facebooku i Instagramie?

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim innowacyjność w prowadzonych działaniach oraz znajomość aktualnych trendów marketingowych. Media społecznościowe już od dłuższego czasu są wykorzystywane jako narzędzia marketingowe – praktycznie w każdej branży, także hotelarskiej.

Jak zatem powinna wyglądać reklama hotelu w internecie, biorąc pod uwagę możliwość prowadzenia działań w social mediach? Hotel można promować poprzez posty sponsorowane, prowadzenie własnej strony firmowej, a nawet współpracę z influencerami, czyli ambasadorami marki. Takie działania realnie przyczyniają się na zwiększenie poziomu rozpoznawalności hotelu.

W przypadku reklamy hotelu w internecie, a dokładniej w mediach społecznościowych, odbiorcy powinni otrzymywać wiarygodny content dotyczący:

 • szczegółowych warunków oferty noclegowej,
 • aktualnych promocji i ofert sezonowych,
 • atrakcji turystycznych w okolicy,
 • udogodnień na miejscu,
 • lokalnej kuchni i dań serwowanych w restauracji.

Nie zapominajmy też o pokazywaniu codziennego życia w hotelu. Regularne publikacje w postaci rolek na Instagramie mogą skutecznie podnieść wartość i rozpoznawalność marki, a tym samym zwiększyć liczbę gości, którzy zarezerwują pobyt w hotelu.

Aby osiągnąć sukces w branży hotelarskiej, musimy dopasować odpowiednie media komunikacyjne, które pozwolą nam na dotarcie do jak najszerszej grupy potencjalnych odbiorców. Najkorzystniejsze kampanie w social mediach możemy prowadzić przede wszystkim na Instagramie, Facebooku oraz TikToku. Na ten moment to trzy najpopularniejsze serwisy społecznościowe, gdzie przy odrobinie kreatywności, znajomości aktualnych trendów oraz odpowiedniej strategii możemy osiągnąć naprawdę zadowalające efekty.

Współpraca z influencerami, czyli jak influencer marketing wpływa na reklamę hotelu w internecie?

W branży hotelarskiej ogromną rolę w strategii marketingowej odgrywa tzw. influencer marketing. Co to znaczy? Otóż współpraca z osobami, które wypromowały marki własne w social mediach to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na wypromowanie swojego biznesu. Oczywiście zdarza się, że za współpracę z influencerem trzeba zapłacić krocie. Niemniej jednak nawet jeden post sponsorowany lub wideo reklamowe może realnie zwiększyć poziom sprzedaży ofert noclegowych.

Wystarczy, że dobierzemy odpowiednie osoby, które staną się tzw. twarzą dla hotelu w internecie. Najlepiej stawiajmy na osoby, których obserwatorzy wpisują się w grupy docelowe odbiorców hotelu. Im więcej obserwatorów, tym większe realne szanse na poprawę rozpoznawalności hotelu na rynku, a także zbudowanie zaufania wśród potencjalnych gości hotelowych.

Zanim zaczniemy działania związane z influencer marketingiem, weźmy pod uwagę:

 • czym zajmuje się influencer,
 • z kim do tej pory współpracował,
 • jaka jest jego liczba obserwujących,
 • w jakie grupy docelowe celuje najmocniej.

Dodatkowo powinniśmy jasno określać swoje grupy docelowe, dzięki czemu reklama hotelu w internecie będzie o wiele skuteczniejsza. Dbajmy też o własną aktywność w social mediach. Musimy prowadzić konta w mediach społecznościowych, dla których wyniki zostaną podbite poprzez współpracę z influencerami. Pamiętajmy też o ciągłej interakcji z użytkownikiem, np. w komentarzach. To niezbędne, aby influencer marketing miał w ogóle sens i przyniósł wymierne efekty.

Serwisy turystyczne a reklama hotelu w internecie – czy warto wykorzystać taką formę promocji?

Cóż… zdecydowanie tak! Reklama hotelu w internecie powinna przede wszystkim realnie zwiększać poziom rozpoznawalności brandu, budować zaufanie wśród potencjalnych klientów, a także zwiększać poziom sprzedaży usług hotelarskich i noclegów. W internetowych serwisach turystycznych warto zamieścić informacje o ofercie hotelu, cenach oraz atutach danego miejsca.

To także miejsca, gdzie znajdują się liczne opinie od osób, które do tej pory zdecydowały się na ofertę hotelu w zakresie noclegów i innych usług hotelarskich. Dobrym przykładem reklamy hotelu w internecie jest serwis TripAdvisor. W tym miejscu można wprowadzić wszystkie kluczowe informacje o swoim biznesie i zyskać nieco więcej ruchu z organicznych wyników wyszukiwania. To stosunkowo tania metoda na marketing dla hotelu, która przynosi całkiem zadowalające efekty jeśli chodzi o podniesienie popularności danego obiektu oraz zwiększenie poziomu sprzedaży miejsc noclegowych.

Pozycjonowanie SEO strony hotelu w internecie – czy content, optymalizacja i SEO ma znaczenie? Podsumowanie

Jeśli zależy nam na zmaksymalizowaniu poziomu zainteresowania gości ofertą noclegową danego obiektu hotelarskiego, musimy przede wszystkim stworzyć przejrzystą stronę internetową z systemem rezerwacji online. To podstawa w dzisiejszych czasach, aby później prowadzić skuteczne działania marketingowe.

W ramach promowania biznesu hotelarskiego zadbajmy o takie kwestie, jak:

 • optymalizacja techniczna serwisu,
 • mocne zabezpieczenia formularzy i płatności,
 • wartościowy content na stronie,
 • optymalizacja SEO pod kątem fraz kluczowych.

Podsumowując: skuteczne pozycjonowanie hotelu w internecie to przede wszystkim: działania w social mediach, pozycjonowanie SEO, tworzenie merytorycznych treści na firmowym blogu oraz postach na firmowych kontach w mediach społecznościowych, a nawet influencer marketing. Możliwości jest mnóstwo. Jeśli hotel to typowo lokalny biznes, warto też zadbać o przejrzystą wizytówkę w Mapach Google, która pozwoli przyciągnąć jeszcze więcej ruchu organicznego na stronę hotelu.

Podobne wpisy