4rtweb

Analiza wyników wyszukiwania – jak sprawdzić statystyki wyszukiwania w Google?

Weryfikacja wyników wyszukiwania firmowej strony internetowej nie jest trudna, aczkolwiek wymaga znajomości podstawowych narzędzi SEO. Bez opanowania umiejętności obsługi Google Search Console lub zewnętrznego oprogramowania dla marketingowców, nie będziesz w stanie rzetelnie sprawdzić, jaki jest poziom konwersji na stronie. Chcesz dowiedzieć się, jak przeanalizować widoczność witryny internetowej w SERP-ach? Skorzystaj z poradnika, a dowiesz się, jak optymalizować strategie marketingowe pod pozyskane wyniki efektów pozycjonowania.

Google Search Console – podstawa weryfikacji wyników wyszukiwania

Standardem, jeśli chodzi o analizę wyników wyszukiwania strony internetowej, jest narzędzie Google Search Console. To autorskie oprogramowanie od Google, które pozwala na: monitorowanie i analizowanie statystyk pozycjonowania stron internetowych. Jeśli chcesz zacząć korzystać z panelu GSC, musisz: założyć konto klienta, dokonać weryfikacji swojej witryny, a następnie zalogować się do panelu zarządzania wynikami wyszukiwania.

W ten sposób zdobędziesz szczegółowe informacje o wyświetleniach swojej strony internetowej w SERP-ach oraz o liczbie kliknięć potencjalnych użytkowników. Warto też dodać, że w GSC można sprawdzić, jakie zapytania były kierowane przez użytkowników, a także które podstrony uzyskały najwięcej kliknięć.

Co można sprawdzić w Google Search Console?

Wyróżniamy wiele elementów, które można poddać dokładnej weryfikacji przez panel administracyjny GSC. Kluczowe informacje to:

  • Liczba wyświetleń strony www oraz liczba kliknięć – to dwa standardowe wskaźniki, które określają skuteczność prowadzonych działań reklamowych w internecie.
  • CTR, czyli klikalność witryny – to wskaźnik, który określa, jak często użytkownicy decydują się na interakcję na stronie. Im wyższy wskaźnik CTR, tym lepiej.
  • Analiza słów kluczowych – w Google Search Console można sprawdzić, na jakie słowa kluczowe jest widoczna dana witryna.
4rtweb
Wyświetlenia i kliknięcia w Google Search Console źródło:https://search.google.com

Warto też dodać, że GSC pozwala na pełne filtrowanie danych wraz z uwzględnieniem okresów, np. miesiąca, kwartału lub roku. W ten sposób można analizować trendy wyszukiwania w Google i dopasowywać metody prowadzenia kampanii reklamowych tak, aby zmaksymalizować widoczność witryny i poziom konwersji na stronie.

Jak sprawdzić istotne słowa kluczowe? Polecane narzędzia

Jeśli zajmujesz się pozycjonowaniem strony internetowej i znasz już oprogramowanie GSC od Google, potrzebujesz też dodatkowych narzędzi, które pomogą Ci przygotowywać Content Plany oraz strategie działania w oparciu o najistotniejsze frazy kluczowe. Do weryfikacji konkurencyjności i popularności słów kluczowych można wykorzystać takie narzędzia, jak:

4rtweb
sprawdzenie potencjału dla frazy „mycie okien” w Senuto
4rtweb
sprawdzenie potencjału dla frazy „mycie okien” w Ahrefs
4rtweb
sprawdzenie potencjału dla frazy „mycie okien” w Google Trends

Oczywiście jest wiele innych narzędzi, które umożliwiają wygodną i szczegółową weryfikację słów kluczowych. Zachęcam jednak do tego, aby ograniczyć się maksymalnie do 1-3 narzędzi. W przeciwnym razie sama analiza fraz zajmowałaby zbyt dużo czasu, a nie przekładałoby się to na efektywność prowadzonych działań.

Statystyki GSC a optymalizacja witryny – o co tu chodzi?

Dokładna weryfikacja statystyk w Google Search Console to podstawa, aby dobrze zoptymalizować stronę internetową pod kątem poprawy konwersji i uzyskania lepszych wyników wyszukiwania w Google. Wystarczy dokładnie sprawdzić, na jakie zapytania najczęściej reagują użytkownicy, a także wdrożyć odpowiednie działania optymalizacyjne, które obejmują:

  • Metadane – te muszą być maksymalnie atrakcyjne dla użytkowników. Warto też, aby title i description zawierały słowa kluczowe o wysokiej liczbie wyszukiwań.
  • Zoptymalizowane tytuły na stronie – tutaj również istotne użycie fraz kluczowych, aby podstrony mogły zostać zaindeksowane na wysokich pozycjach.
  • Nasycenie treści frazami kluczowymi – w przypadku działań SEO to niezwykle istotne. W ten sposób można poprawić widoczność witryny w SERP-ach.

Raporty związane ze statystykami wyszukiwania witryny z GSC ułatwiają zrozumienie zasady działania algorytmów Google, a także śledzenie postępów związanych z optymalizacją SEO. Parametry, które zawsze trzeba poddawać analizie to: średnia pozycja w wyszukiwarce Google, CTR oraz liczba kliknięć i wyświetleń.

Dobrym wyborem jest także narzędzie Google Data Studio. Korzystając z takiego oprogramowania możemy tworzyć interaktywne raporty na podstawie danych z GSC, dzięki czemu łatwiej przeprowadzić analizę SEO witryny.

Monitorując na bieżąco statystyki strony internetowej w GSC można o wiele łatwiej prowadzić działania optymalizacyjne i dopasować strategię pozycjonowania SEO tak, aby umocnić pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google i zwiększyć poziom konwersji.

Analizowanie i raportowanie statystyk stron internetowych – podsumowanie

W praktyce warto wykorzystać standardowe narzędzia weryfikacyjne od Google, np. GSC, Google Analytics 4, a także zewnętrzne oprogramowanie, np. Senuto i Ahrefs. To dobry sposób na gromadzenie kluczowych informacji o witrynach, a także działaniach konkurencji w sieci.

Regularna analiza wyników wyszukiwania ułatwia optymalizowanie prowadzonych strategii SEO, co finalnie przekłada się na lepsze rezultaty w wynikach wyszukiwania witryny w Google. Nie zapominajmy jednak, że weryfikacja statystyk SEO to działania długotrwałe, które trzeba powielać raz na jakiś czas. W przeciwnym razie optymalizacja działań nie będzie kompletna, a to mogłoby rzutować na spadek widoczności strony internetowej.

Podobne wpisy