4rtweb

Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 stosuje się w przypadku trwałego przeniesienia pliku lub strony pod inny adres URL. Na prośbę użytkownika o dostęp do zasobów, które nie są aktualne, serwer wysyła kod statusu odpowiedzi HTTP 301. Za pomocą takiego przekierowania można więc poinformować roboty indeksujące lub użytkownika o trwałym przeniesieniu zasobów. 

Czym w praktyce jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to sposób na wysłanie ruchu ze starej do nowszej, aktualnej wersji adresu www. Stosuje się je między innymi w przypadku usunięcia jednej z podstron lub zmiany jej odnośnika. Bez przekierowania, użytkownik trafiłby na błąd 404, czyli informację o braku możliwości znalezienia zawartości strony. To negatywnie wpływa na odczucia internauty, zwłaszcza jeśli dotyczy strony z ofertą sprzedaży. Korzystniej jest więc zastosować przekierowanie. 

Kiedy stosuje się przekierowanie 301?

Warto wskazać kilka przykładów zastosowania przekierowania 301. Pierwszy z nich dotyczy usunięcia jednej z podstron i skierowania ruchu z tej podstrony na inną, najlepiej powiązaną tematycznie lub na stronę główną. Podobne działanie należy podjąć też w przypadku:

  • zmiany adresu URL,
  • zakupu i wprowadzenia certyfikatu SSL.

Poza tym, przekierowanie można zastosować także w przypadku zduplikowanej treści, aby lepiej pozycjonować stronę. Wtedy do jednej głównej podstrony mogą kierować inne, mniej znaczące podstrony, aby przekazywać potencjał SEO z kilku podstron na jedną. Nie zawsze jest to jednak najlepsze wyjście z sytuacji – niekiedy korzystniej będzie zastosować odnośnik kanoniczny. 

Jak ustawić przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 najczęściej ustawia za pomocą wprowadzenia zmian w .htaccess. W ten plik tekstowy wystarczy wkleić wtedy odpowiedni kod z przekierowaniem. Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie przekierowania 301 za pomocą pluginu WordPress. Z poziomu administratora należy wybrać wtedy wtyczkę SEO i znaleźć w jej ustawieniach pole określone najczęściej jako “Redirect 301”, gdzie wystarczy wpisać adres nowej strony, na którą ma zostać przekierowany użytkownik.

Przekierowanie 301 a 302

Przekierowania 301 i 302 wydają się do siebie podobne. Jednak tylko przekierowanie 301 przenosi moc SEO ze starego adresu na nowy. Natomiast przekierowanie 302 jedynie informuje roboty indeksujące o czasowej niedostępności zasobów – nie nakazuje im usunąć adresu URL i nie przenosi mocy SEO na inną podstronę. Zatem przekierowanie 301 stosuje się, by zachować obecną pozycję w wynikach wyszukiwania, kiedy adres podstrony zmienia się na stałe. Natomiast przekierowanie 302 znajduje zastosowanie w przypadku tymczasowej niedostępności zasobów.

Podobne wpisy