Co to jest przekierowanie 302?
Przekierowanie 302 jest przekierowaniem tymczasowym z jednego adresu URL na inny adres. Stosuje się je między innymi na czas niedostępności towaru w sklepie internetowym, a także podczas wykonywania różnych prac na stronie.
Na czym polega przekierowanie 302?
Przekierowanie 302 jest “miękką” wersją przekierowania 301, które jest przekierowaniem trwałym. Przekierowanie 302 daje sygnał, że docelowa strona, na którą kieruje przekierowanie, ma być stroną kanoniczną. Jeśli takie przekierowanie utrzymuje się dłuższy czas, roboty zaczynają traktować je jako przekierowanie 301.
Kiedy stosuje się przekierowanie 302?
Przekierowanie 302, zwane też przekierowaniem tymczasowym, jest stosowane w przypadku:
- wprowadzenia zmian na stronie,
- przebudowy podstrony,
- niedostępności produktu (chwilowej), a także gdy produkt występuje w ofercie sezonowo.
Działa ono tak, że użytkownik przeglądający witrynę, zostaje przeniesiony ze starego adresu na nowy w pełni automatycznie. Dla użytkownika nie będzie różnicy między przekierowaniem trwałym a tymczasowym. Inaczej potraktują je natomiast roboty wyszukiwarki, które w przypadku przekierowania 302 nie przenoszą mocy SEO na nową podstronę.
Przekierowanie 302 jest przekierowaniem czasowym, które mówi robotom o tym, że dany zasób jest tymczasowo niedostępny, a gdy zostanie on przywrócony, roboty powrócą do pierwotnego adresu URL. Dla właścicieli stron takie przekierowanie to sposób na uchronienie się przed kliknięciem przycisku “wstecz” przez użytkownika, który ma na danej stronie zrealizować zamówienie czy też zalogować się do systemu.
O czym warto pamiętać, stosując przekierowanie 302?
Przekierowanie 302 pozwala zagwarantować, że użytkownicy i wyszukiwarki zawsze znajdą treść, której szukają. Google nie usuwa takiej strony z wyników wyszukiwania i nie obniża jej wartości w rankingu, ponieważ zmiana jest tymczasowa. Nie można jednak nadużywać przekierowania 302. Jeśli zasoby są przenoszone trwale, należy zastosować przekierowanie 301.