4rtweb

Co to jest noindex?

Noindex to tag używany niemal tak samo często jak atrybut nofollow. Tag noindex jest poleceniem dla wyszukiwarki, mówiącym o tym, w jaki sposób strona ma być indeksowana, a także czy ma być wyświetlana na liście wyników wyszukiwania. Krótko mówiąc, tag noindex stosuje się, aby zablokować podstronę w wyszukiwarce.

Czym różni się noindex od robots.txt?

Plik robots.txt może przypominać swoim działaniem tag noindex. Jednak robots.txt jedynie mówi wyszukiwarkom, które podstrony powinny lub nie powinny być odwiedzane. Nie sprawia, że strony, których roboty nie odwiedzą, nie pojawią się w wynikach wyszukiwania. Natomiast tag noindex zablokuje podstronę w wyszukiwarce sprawiając, że ta nie wyświetli się w wynikach. 

Noindex a nofollow

Noindex a nofollow różnią się przede wszystkim tym, że noindex mówi wyszukiwarkom, aby nie indeksowały strony. Nofollow nie ma takiego działania. Gdy strona jest ustawiona na noindex, nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Takie rozwiązanie stosuje się między innymi dla stron w budowie lub dla duplikatów stron. Natomiast nofollow mówi robotom wyszukiwarki, by nie podążały za linkami na stronie, co pozwala zablokować dzielenie się mocą SEO ze stroną linkowaną.

Czy warto stosować noindex?

Tag noindex jest przydatny, kiedy użytkownik chce, aby strona lub podstrona nie była wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Tag stosuje się najczęściej w odniesieniu do strony wewnętrznej wyszukiwarki czy do stron z ustawieniami sortowania produktów w sklepie. 

Należy pamiętać przy tym, że użycie noindex uniemożliwia indeksowanie strony, a to może negatywnie wpływać na widoczność witryny, zwłaszcza jeżeli wykluczona strona była wysoko w wynikach wyszukiwarki.

Gdzie umieszcza się noindex?

Tag noindex najczęściej trafia do sekcji head strony www, czyli do kodu strony głównej i podstron. Zwykle występuje wtedy w parze z tagiem nofollow. Może jednak pojawić się również w nagłówku strony. Warto podkreślić, że niektóre roboty ignorują taki tag – dotyczy to szczególnie robotów malware.

Podobne wpisy