4rtweb

Co to jest SSL?

SSL – Secure Sockets Layer – to protokół sieciowy, który zabezpiecza komunikację między serwerem a przeglądarką internetową. Ma on szyfrować transmisję danych poufnych, takich jak dane kontaktowe, adresy mailowe czy hasła. SSL zapobiega przechwyceniu i odczytaniu takich danych. To, czy witryna jest chroniona protokołem, można rozpoznać po jej adresie URL, w którym znajdzie się wtedy przedrostek “https://” i/lub znaczek kłódki na pasku. 

Jak działa szyfrowanie SSL?

Szyfrowanie SSL przy przesyłaniu danych wrażliwych polega na zastosowaniu specjalnego zaszyfrowanego klucza. Przy próbie otwarcia strony przeglądarka wysyła do serwera prośbę, na którą ten odpowiada kopią certyfikatu SSL. Następnie przeglądarka sprawdza poprawność certyfikatu i jego ważność. Jeśli wszystko jest prawidłowe i aktualne, wysyła odpowiedź do serwera, a serwer generuje klucz. Za pomocą klucza przeglądarka przekazuje dane użytkownika, a serwer je odszyfrowuje. 

Dlaczego warto stosować szyfrowanie SSL?

SSL to protokół niezbędny w przypadku takich stron, jak strony internetowe banków czy strony rządowe. Jednak również na innych witrynach warto stosować takie szyfrowanie. Im więcej danych użytkownik przesyła na serwer, tym ważniejsze staje się bezpieczeństwo ich przesyłania. Z tego względu SSL powinno być standardem między innymi w przypadku sklepów internetowych. Pozwala to chronić nie tylko dane środków płatności, ale również dane osobowe, jak chociażby adres czy numer telefonu.

SSL a SEO

Szyfrowanie SSL jest jednym z czynników rankingowych i wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Nie jest to, co prawda czynnik główny, dlatego po wdrożeniu szyfrowania zmiany w pozycjonowaniu mogą nie być dostrzegalne, jednak:

  • nie można wykluczyć, że w przyszłości szyfrowanie stanie się jednym z ważniejszych czynników rankingowych,
  • Google może zacząć traktować strony z adresem http jako anomalie, ponieważ większość dużych serwisów posiada adresy https,
  • szyfrowanie buduje zaufanie użytkownika – po dostrzeżeniu braku SSL może on całkowicie zrezygnować z korzystania z danej witryny.

Podobne wpisy