4rtweb

Co to jest backlink?

Backlink to po polsku link zwrotny, czyli odnośnik umieszczony w treści strony internetowej, przenoszący do innej, zewnętrznej strony. Backlinki są bardzo ważne w procesie pozycjonowania.

Backlink definicja

Backlink to link zwrotny, odnośnik kierujący do innej strony internetowej, do domeny zewnętrznej. Wykorzystuje on hiperłącza, które ułatwiają użytkownikom poruszanie się po sieci. Stosowanie backlinków jest najpopularniejsze w przy podawaniu źródeł przedstawionych informacji, na przykład przy wpisie blogowym.

Backlink a pozycjonowanie

Backlink to element całego link buildingu, który ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania. Najlepiej jeśli link zwrotny ma wysoką jakość, czyli pochodzi z zaufanej domeny i generuje ruch na stronie. Warto wiedzieć, że backlinki dzieli się na dwa rodzaje:

  • do follow, przekazujące stronie linkowanej potencjał strony linkującej,
  • no follow, czyli nieprzekazujące potencjału,

Linki zwrotne mogą być schowane pod anchorem, czyli pod fragmentem tekstu. Rozróżniamy między innymi anchory brandowe (z nazwą firmy), bezpośrednie (w postaci adresu URL) oraz Exact Match, czyli ze ściśle dopasowanymi słowami kluczowymi.

Jak zdobywa się backlinki?

Jeśli strona reprezentuje wartościową treść, nie musi martwić się o backlinki, ponieważ inni użytkownicy sami będą do niej linkować. W wielu przypadkach budowanie bazy linków wiąże się jednak z koniecznością podejmowania pewnych działań. Backlinki można zdobywać poprzez:

  • artykuły gościnne,
  • artykuły sponsorowane,
  • wpisy katalogowe,
  • komentarze na forach i blogach,
  • ogłoszenia lokalne. 

Jeśli link pojawi się na popularnej stronie, istnieje duża szansa, że zwiększy ruch w obrębie danej witryny. Warto pamiętać, że pozyskiwane odnośniki muszą być naturalne – powinny pojawiać się na stronach, które pasują do tematyki linkowanej domeny. Nie mogą też pojawić się w zbyt dużej ilości w krótkim czasie. Taki nagły przyrost linków zewnętrznych Google traktuje jako zachowanie podejrzane i nakłada na domenę karę, na przykład w formie obniżenia jej pozycji w rankingu.

Podobne wpisy