4rtweb

Co to jest błąd 404?

Błąd 404, z angielskiego Error 404, informuje o tym, że podstrona lub plik znajdujący się pod danym adresem już nie istnieje na danym serwerze. Taki komunikat pojawia się w sytuacji, kiedy zasób zmienił adres URL lub został usunięty. Z błędem 404 możemy spotkać się między innymi w sytuacji, kiedy konkretny wpis na blogu otrzymał nowy tytuł, a administrator nie zaktualizował jego nowego adresu www w innych miejscach na stronie. 

Błąd 404 – przykłady i rozwiązania

Błąd 404 najczęściej pojawia się wtedy, kiedy strona zostanie usunięta lub przesunięta w inne miejsce. W pierwszym przypadku można użyć przekierowania, a w drugim przywrócić usunięte pliki (kopia bezpieczeństwa). Z błędem 404 możemy mieć do czynienia również w innych przypadkach. Czasami, aby “usunąć” błąd wystarczy:

  • odświeżyć stronę – jeśli nie mogła załadować się z powodu chwilowej niedostępności, będzie to skuteczne,
  • wyczyścić pliki pamięci podręcznej oraz ciasteczka w przeglądarce – będzie skuteczne, jeśli strona wyświetla się na innych urządzeniach.

Warto sprawdzić też, czy wpisany adres URL jest prawidłowy. Nawet literówka w adresie www może stanowić przyczynę wystąpienia błędu 404.

Błąd 404 z perspektywy administratora strony

Największym problemem związanym z błędem 404 jest wyświetlanie usuniętej witryny przez przeglądarkę nawet do miesiąca po tym, jak została ona usunięta. Zanim roboty rozpoznają, że stronę usunięto, może minąć sporo czasu. Kłopotliwe będzie też uruchamianie jej z zakładek użytkowników. Najlepsze rozwiązanie tego problemu to przekierowanie podstron pod inny adres. 

Inną przyczyną błędu 404 może być problem z plikiem .htaccess. Jest to element serwera www, który pozwala między innymi na kontrolowanie przekierowań czy zmienianie adresów URL. Ponowne odtworzenie tego pliku może naprawić sytuację. 

W niektórych przypadkach źródłem problemu bywa też złośliwe oprogramowanie. Wirusy mogą wymuszać błąd 404 na stronach poprzez uszkodzenie plików lub umieszczanie w nich niepoprawnych informacji. W takiej sytuacji konieczne jest przeskanowanie komputera pod kątem złośliwego oprogramowania.

Podobne wpisy