co to jest long tail - długi ogon

Co to jest long tail (długi ogon)?

Long tail, czyli fraza długiego ogona, to fraza składająca się z 3 lub więcej słów. Frazy długiego ogona wykorzystuje się do otrzymania precyzyjnego wyniku wyszukiwania. Charakteryzuje je wyższy współczynnik konwersji, ale niższa ilość wyszukiwań.

Long tail w praktyce

To, czym jest fraza long tail, najłatwiej jest wytłumaczyć na przykładzie. Fraza generyczna, czyli ogólna, może brzmieć “kurtka”, natomiast stworzona dla niej fraza long tail będzie brzmiała na przykład tak:

  • “kurtka damska skórzana”,
  • “kurtka wiosenna damska”
  • “kurtka męska rozmiar XL” i tak dalej.

Fraza długiego ogona jest więc frazą, która doprecyzowuje, a tym samym zawęża wyniki wyszukiwania. Podczas pozycjonowania można wykorzystać ją na korzyść witryny. W jaki sposób?

Fraza long tail w pozycjonowaniu

Frazę długiego ogona w wyszukiwarce wpisuje użytkownik, który wie już czego potrzebuje, zatem jest klientem zdecydowanym na zakup. Takie frazy są wyszukiwane rzadziej niż frazy ogólne, ale dzięki temu pozycjonowanie ich nie wiąże się z tak dużą konkurencyjnością. Pozwala więc szybciej wywindować stronę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. 

Liczba fraz long tail jest też o wiele większa niż liczba fraz ogólnych. Ponieważ taka fraza lepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom użytkownika, mniejszy jest jej współczynnik odrzuceń. Za wpisywaniem takich fraz w wyszukiwarkę stoi zazwyczaj zdecydowany już użytkownik, istnieje więc dużo większa szansa na uzyskanie w ten sposób wzrostu sprzedaży. Reklamy płatne wykorzystujące frazy długiego ogona generują niższe koszty, przynosząc przy tym realne zyski lub przynajmniej znacząco zwiększając ruch na stronie. 

Kto powinien wykorzystywać frazy long tail?

Pozycjonowanie na frazy long tail jest szczególnie korzystne dla sklepów internetowych oferujących bogaty i zróżnicowany asortyment. Frazy długiego ogona przynoszą korzyści także dla sklepów proponujących klientom usługi, choć nie na taką samą skalę. Warto podkreślić przy tym, że pozycjonowanie na long tail jest tańsze, mniej wymagające i daje szybsze efekty.

Podobne wpisy